Örgüt kültürü ve inovasyon etkileşiminin firma performansına etkisi: Sivas ilinde bir araştırma
Effects of organizational culture and innovation interaction on performance of the firm: A study in Sivas city
- Tez No: 461229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN FİLİZÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Son yıllarda inovasyon ülkelerin kalkınmasında ve rekabet yeteneği kazanmasında üzerinde sıkça durulan konuların başında gelmektedir. Örgüt kültürü, inovasyon faaliyetlerinin gelişmesinde belirleyici etkiye sahip olduğu düşünülen bir kavramdır. İnovasyon, firmaların performansını etkileyen önemli bir faktör olmasının yanı sıra bir gerekliliktir. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı; rekabetin ve değişimin kaçınılmaz olduğu iş dünyasında, örgüt kültürünün inovasyon üzerindeki etkisini vurgulamak ve bu etkinin firma performansına yansımasını bir alan araştırması ile analiz etmektir. Çalışmada değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla yapılan korelasyon analizi sonucunda; örgüt kültürü-inovasyon ve inovasyon-firma performansı arasında anlamlı ilişkiler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Örgüt kültürü ile inovasyon arasında yapılan regresyon analizi sonucunda değişkenler arasında pozitif yönlü bir artışın olduğu tespit edilmiştir. İnovasyon ile firma performansı arasında yapılan regresyon analizi sonucunda ise değişkenler arasında güçlü bir ilişkinin olduğu ve inovatif faaliyetlerde görülen gelişmenin firma performansını pozitif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Regresyon modelinin anlamlı olup olmadığını incelemek için yapılan ANOVA testi sonucunun % 95 güvenlik seviyesi sınırları içinde olması sebebiyle modelin anlamlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the innovation has become a major issue about development of countries and their gaining competence ability among others. Organizational culture is a notion, which is thought to have a determining effect on developing innovation activities. Besides it is an important factor to affect performance of firms, innovation is also a requirement. At this junction, in the business world, where the competence and change are inevitable, the main goal of this study is to highlight the effect of innovation on organizational culture and to analyze the reflection to firm's performance of this effect through a field study. As a result of the correlation analysis, which was carried out to determine the relations among variables at the study, it has been concluded that there are notable relations between organizational culture – innovation and innovation – firm's performance. In conclusion of the regression analysis between organizational culture and innovation, it has been determined that there is a positive tending increase between variables. Yet, in conclusion of the regression analysis between innovation and firm's performance, it has been found out that there is a sound relation between variables and that the development seen on innovative activities has a positive effect on firm's performance. The result of ANOVA test, which has been conducted to determine whether the regression model is notable or not, is at the frame of 95% safe level, so it has been found out that the model is notable.