İlhanlı Dönemi bilim faaliyetleri
The scientific activities during the Period of the Ilkhanate
  1. Tez No: 461351
  2. Yazar: AYKUT KAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞAĞIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İlhanlı Dönemi bilim faaliyetlerini incelendiğinde bu dönemin İslâm bilim tarihinde hem kendinden önce kurulmuş olan uygarlıkların birikimini görebileceğimiz hem de kendisinden sonrasında yapılmış olan faaliyetleri gözlemleyebileceğimiz bir dönem olarak karşımıza çıkmakta olduğunu görürüz. Bu dönemde etkisini oldukça görebileceğimiz Nasîruddîn Tûsî ve Reşiddüddin Fazlullah'ın yetiştirmiş oldukları âlimler ve kurdukları yapıların günümüzdeki pek çok bilim faaliyetlerinin temelini oluşturduğunu görmekteyiz. ''İlhanlı Dönemi İlmi Hayatı'' adlı yüksek lisans tezimizde bu âlimlerin ortaya koyduğu eserleri ve faaliyetleri inceleyeceğimiz gibi bu faaliyetlerin dünyayı nasıl etkilediğine değineceğiz.
Özet (Çeviri)
When we examine the scientıfıc activities during the period of the Ilkhanate we can see the accumulation of civilizations that were established before and after itself in the history of Islamic scientıfıc activities in this period. We can see that the influence of Nasîruddîn Tûsî and Reşidduddin Fazlullah in this period. Also, the structures are the basis of many scientific activities today. We will examine activities that these scholars put forth in our Master's thesis“ The Scientıfıc Activities During the Period of the Ilkhanate”, and we will see how these activities affect the world.