Organizational justice as a determinant of affective commitment and silence of employees
Duygusal bağlılığın ve çalışanların sessizliğinin bir belirleyicisi olarak örgütsel adalet
- Tez No: 461352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BEGÜM ÖTKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
21. yüzyılda ilerlerken, artan küresel rekabet, bilgi teknolojileri alanındaki hızlı gelişmeler ve eski iş süreçlerinin yeniden tasarlanması, insanların iş yerlerinde yönetilme biçimini derinden etkilemiştir. Organizasyon yapılarının yatay hale gelmesi ve yönetim müdahalesinin azalması ile çalışanlara karar alma ve günlük faaliyetlerini yönetme konusunda daha fazla sorumluluk verilmektedir. Artan sorumlulukların yanı sıra, bireylerden çalıştıkları şirketlerin hedefleri ve değerlerine daha fazla bağlı olmaları ve işle ilgili konularda görüş, düşünce, öneri ve endişelerini ifade etmeye daha istekli olmaları beklenmektedir. Ancak, duygusal bağlılığı yüksek bir iş gücü oluşturmak ve kritik meseleler hakkında konuşmaya teşvik etmek suretiyle çalışanların sessizliklerini kırmak günümüz organizasyonlarında önemli yönetim zorlukları olarak ortaya çıkmıştır. Çok sayıda teorik ve deneysel çalışma, bireylerin örgütlerine yönelik tutum ve davranışlarının, çoğunlukla adalet algılarından etkilendiğini ortaya koymuştur. Bu çalışmanın temel amacı, algılanan örgütsel adaletin, çalışanların sessizliği ve duygusal bağlılığı ile ilişkisini araştırmaktır. Çalışma, özel sektörde faaliyet gösteren bir şirkette, toplam 200 beyaz yakalı çalışan üzerinde gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, dağıtım adaleti algısının çalışanların sessizliği ve duygusal bağlılığı üzerinde önemli bir katkısı olmadığını ortaya koymuştur. Ayrıca, işlemsel adalet algısının, kabullenici sessizlik ve savunmacı sessizlik üzerinde önemli pozitif katkısının olduğu ortaya çıkmıştır. Son olarak, etkileşim adaleti algısının çalışanların sessizliği ve duygusal bağlılığı üzerinde önemli bir katkısının olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As we progressed in the 21st century, increasing global competition, rapid developments in the field of information technologies and the redesign of old business processes have deeply affected the way people are managed in the workplaces. Organizational structures have become more horizontal and management intervention has been reduced. Hence, employees are given more responsibilities for decision-making and managing their day-to-day activities. In addition to the increased responsibilities, individuals are expected to be more committed to the goals and values of the organizations they work for and more willing to speak up about their opinions and suggestions which are related to organizational issues. However, building affectively committed workforce and breaking silence by encouraging employees to speak up about critical issues have emerged as crucial management challenges of today's organizations. Numerous theoretical and empirical studies have revealed that attitudinal and behavioral reactions of individuals toward their organizations are mainly influenced by their fairness perceptions. The primary purpose of this study was to investigate the relationship of perceived organizational justice with employee silence and affective commitment. Study was conducted on a total of 200 white collar employees working in a private sector company. Results indicated that distributive justice has no significant contribution on employee silence and affective commitment. Also, it was revealed that procedural justice has significant positive contribution on acquiescent silence and defensive silence. Finally, it was found that interactional justice is a good determinant of employee silence and affective commitment.