Karakteristik örnekleriyle İç Anadolu bölgesi müzelerinde önleyici koruma sorunları üzerine bir değerlendirme
An evalution about the problems of preventive conservation with characteristic examples in museum in Central Anatolia
  1. Tez No: 461373
  2. Yazar: FİLİZ KOCAELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ESKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Museology, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Eserlere fiziki müdahalede bulunmadan, korunması için gerekli ortamı sağlama olarak adlandırılabilecek önleyici koruma günümüzde daha da çok önem kazanmıştır. Çalışmamızda İç Anadolu'daki 28 müzeyi temsilen seçilen yedi müzede koruma sorunları detaylı olarak ele alınmıştır. Müze binaları, sergileme, depolama, güvenlik, afet, personel yönetimi gibi konularda mevcut müzelerin içinde bulundukları durum detaylı olarak incelenmiştir. Bu müzelerdeki koruma durumları kendi aralarında karşılaştırılmış, içinde bulundukları durum ve atılması gereken adımlar tespit edilmiştir. Çalışmada müzelerin önleyici koruma konusunda henüz yeterli düzeyde olmadıkları ortaya çıkmıştır. Müze binalarının korumaya elverişli bulunmadığı, sergilemede kullanılan vitrinlerin eserlerin güvenliği için uygun olmadığı, depolarda eserlerin korunması için uygun fiziki şartların Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nin bazı depoları dışında sağlanamadığı görülmüştür. Bu itibarla müze binalarının, sergi ve depoların eserlerin korunmasına uygun hale getirilmesinin ivedilikle sağlanmasının gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The constitution of necessary conditions for conservation of objects without physical intervention that could be called preventive conservation gains more importance nowadays. In this work, the conservation problems with details in seven museums chosen to present the museums in Central Anatolia are mentioned. The conditions of existing museums in terms of museum buildings, exhibition, storage, destruction, personnel management were analyzed in details. The conversation conditions in these museums were examined in comparison between themselves then necessary next steps were determinated. As a result of this work, museums are not yet in enough level in the preventive conservation. It was seen that museum buildings are not suitable for conservation, the showcases for exhibitions are not suitable for safety of the objects, the proper physical conditions for conservation of objects in storages are not sufficient except some storage of Museum of Anatolian Civilizations. In this respect, the necessity of urgently making museum buildings showcases and storages suitable to conservation of objects was appeared. Science