Türk konut mutfağı tasarımında iç mekân -kültür ilişkisinin Mardin örneği üzerinden değerlendirilmesi
  1. Tez No: 568822
  2. Yazar: SEMİYYE MUNİSE KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Mardin, tarih içerisinde çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapması ve bu medeniyetlerin kesişim noktası olması sebebiyle, medeniyetler tarihinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Mardin, Türkiye sınırları içerisinde etnografik ve arkeolojik birikimi olan özgün bir şehirdir. Kültürel korelasyonların son derece yoğun görüldüğü Güneydoğu Anadolu bölgesi, mimari altyapısı sebebiyle şehirde yaşayan birçok medeniyet tarafından en zengin şehirler arasında gösterilmektedir. Bu medeniyetlere ait kültürel yansımalar ve geçmişe ait kalıntılar günümüzde çarşılar, hanlar, hamamlar, konaklarda izlerini taşımaktadır. Gerçekleştirilen bu tez çalışmasında özellikle Mardin'e ait geleneksel mutfak yapısı, özellikleri ve mutfağın karakteristiği anlatılmıştır. Özellikle Mardin geleneksel mutfak yapısı kültürel kodlar taşımakta ve döneminin kimliğini yansıtmaktadır. Mutfak sadece içinde yemek pişirilen bir yer olmaktan ziyade sosyolojik ve demagojik çerçevede özellikle geçmiş medeniyetlere ait aile yapısında büyük anlamlar taşımaktadır. En dikkat çeken unsurların başında Mardin'de ikamet etmiş bu medeniyetlerin ortak geleneği mutfak yapısı içinde niş ve ocaklık bulunmasıdır. Aynı zamanda tüm mutfak araç ve gereçleri içinde ayrı yerler düşünülmüştür. Özellikle ev tasarımı içerisinde mutfak zemin katta yer almakta olup kiler ve kar kuyuları gibi eklentilerle birlikte tasarlanmıştır. Yapılan bu çalışmanın sonucunda günümüzde Mardin geleneksel mutfak yapısına ait unsurların temel formunun değiştiği söylenebilir. Günümüzde Mardin' de incelenen bu geleneksel mutfak örneklerine rastlamak ise oldukça zordur.
Özet (Çeviri)
Mardin has a very important place in the history of civilizations since it is home to many civilizations in history and is the intersection point of these civilizations. Mardin is a unique city with ethnographic and archaeological accumulation in the borders of Turkey. Due to its architectural infrastructure, the Southeastern Anatolia region, where cultural correlations are highly intense, is considered among the richest cities by many civilizations in the city. The cultural reflections of these civilizations and the ruins of the past carry the traces of bazaars, inns, baths and mansions. In this thesis, the traditional kitchen structure of Mardin, its characteristics and the characteristics of the kitchen are explained. Especially the traditional cuisine of Mardin carries cultural codes and reflects the identity of the period. The kitchen is not only a place for cooking, but has a great meaning in the sociological and demagogic context, especially in the family structure of past civilizations. One of the most striking elements is the common tradition of these civilizations that have resided in Mardin. At the same time, separate places are considered in all kitchen utensils. Especially in the house design, the kitchen is located on the ground floor and has been designed with additions such as pantry and snow wells. As a result of this study, it can be said that the basic form of the elements of the traditional kitchen structure of Mardin has changed today. Today, it is very difficult to come across these traditional culinary examples in Mardin.