Uzakdoğu sanatı ve güncel okumalar
Far eastern arts and contemporary readings
- Tez No: 461382
- Danışmanlar: PROF. TANSEL TÜRKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, Uzakdoğu geleneksel sanatlarının gelişim sürecini ve günümüz sanatına uzanan etki alanlarını araştırmak ve bu konu ile ilgili üretim pratikleri yapmak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmada, sosyal ve siyasi etkenlerle birlikte Uzakdoğu geleneksel resim sanatının tarihsel gelişim sürecinin, teknik ve biçimsel değişimlerinin, öncelikle ait olduğu coğrafyadaki gelişiminden yola çıkarak 20. Yüzyıl Batı modernizmi ile karşılıklı etkileşimlerini, Uzakdoğu geleneksel sanat unsurlarının günümüz sanatındaki yansımalarını ve uygulanma biçimlerini incelemek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the development process of Far East traditional arts and the influence areas that extend to contemporary art. In the research, it was aimed to examine the interactions of 20th century Western modernism with the reflection of traditional elements of Far East art in contemporary art and their application methods, starting with the development of the historical development process of technical and formal changes of traditional Far East art.