Oyunculuk eyleminde tiyatrosallık, performatiflik ve hakikilik meselesi: Kurmaca ve yanılsama kavramları arasındaki farklar
Theatricality, performativity and thruth in acting: Differences between fiction and illusion
- Tez No: 461432
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRA ZEYNEP SAYIN BALIKÇIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tiyatro Kuramları, Eleştiri ve Dramaturgi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Tez, sıklıkla eş anlamlı kullanılan kurmaca ve yanılsama kavramlarının ince ayrımlarının peşine düşerek, oyunculuk eyleminde hakikilik ve yaratıcılık meselesini ele almakta. Konuya çeşitli oyunculuk ve sahneleme yöntemleri, Taoculuk ve İbn Arabî felsefeleri ve tiyatro ve performans üzerine yürütülen tartışmalar eşliğinde yaklaşmakta. Tez, oyuncunun oyunculuk eyleminde, bu eylemin gerçekliğinde inşa edilmekte olan, açıklığa, birlikte yaşama doğru bir yönü, niteliği, alanı barındıran, bilginin sınırına dair bir idrakte, farkındalıkta, üslupta kurulmakta olan kurmaca deneyimi ile kendi üstüne, bir beden üzerine geri kapanan yanılsama deneyimlerinin ince ayrımlarında temellenmektedir. Bölümler, sırasıyla, 1'de 'bedenin', 2'de 'bedenlerarasının', 3'te zihnin eyleme dair meseleleri ve 4, 5 ve 6'da ana oyunculuk fiilleri: 4te 'bir başkasını, başkalığı taşıma', 5'te 'bir başkasına, başka olana dönüşme', 6'da 'bir başkası ile, başka olan ile karşılaşma' olarak birbirini izlemekte. Haliyle, hepsi hepsinin içinde, her bölüm biraz aynı, biraz farklı, bölümler arası dikey yatay kesişmeler mevcut, ve birbirinin içinde eklenmekte, açılmakta. Metnin 6. Bölümü aynı zamanda Studio Oyuncuları sahne estetiğini kısaca ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis, approaches acting, with contemporary debates on theatricality and performativity, with various acting and staging methods, and with philosophies of Tao and İbn Arabi. Experiences of illusion and fiction, both are constructed by the actor's action's reality. This thesis, is constructed on slight differences of the experience of illusion, that closes back the action upon oneself, one body and of the experience of fiction, that embraces a quality of movement towards the construction of a world that is experienced 'together' and is build upon a ground, structure and style carrying a consciousness about the limits of humanity regarding matters of knowledge. Chapters follow each other as issues of 'body' (1), 'bodies (world)' (2), 'mind, consiousness' (3) and as issues of main acting verbs, 'carrying of an alterity' (4), 'tranformation to an alterity' (5) and 'engaging an alterity' (6). Appearently, all is covered by all, each chapter is somewhat same, somewhat different, horizantal and vertical intersections are there, and each chapter adds to one another and is developed by one another. In the 6th chapter, the aesthetics of Studio Players is also briefly approached.