48-72 aylık çocuklar için matematik gelişim aracının geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability study of mathematical development tool for 48-72 month old children
- Tez No: 461481
- Danışmanlar: PROF. DR. ADALET KANDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma, ;“48-72 Aylık Çocuklar İçin Matematik Gelişim Aracı”ile“48-72 Aylık Çocuklar İçin Matematik Gelişim Aracı”kısa formunun geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yapmak amacıyla yapılmıştır. Tarama niteliğinde olan çalışmanın evrenini 2016-2017 eğitim öğretim yılında Ankara il merkezi Çankaya ve Keçiören ilçelerinde bulunan MEB' e bağlı bağımsız anaokuluna ve ilkokul bünyesindeki anasınıflarına devam eden 48-72 aylık çocuklar oluşturmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu tabakalama yöntemi ile seçilmiş 403 çocuk oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında; araştırmacı tarafından geliştirilen“48-72 Aylık Çocuklar İçin Matematik Gelişim Aracı”ile“48-72 Aylık Çocuklar İçin Matematik Gelişim Aracı”nın kısa formu ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır.“48-72 Aylık Çocuklar İçin Matematik Gelişim Aracı”ile“48-72 Aylık Çocuklar İçin Matematik Gelişim Aracı”nın kısa formu uygulanmasıyla elde edilen veriler kullanılarak geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır.“48-72 Aylık Çocuklar İçin Matematik Gelişim Aracı”ile“48-72 Aylık Çocuklar İçin Matematik Gelişim Aracı”nın kısa formu geçerlik çalışmasında, uzman görüşüne dayalı kapsam geçerlik oranı ve indeksleri hesaplanmıştır. Tüm maddelerin KGO ve KGİ değerleri 1 olarak elde edilmiştir. Uygulama yapılan gruplarda“48-72 Aylık Çocuklar İçin Matematik Gelişim Aracı”ile“48-72 Aylık Çocuklar İçin Matematik Gelişim Aracı”nın kısa formunun güvenirliği için Kuder Richardson (KR-20) değerlerine bakılmış ve bu değerler“48-72 Aylık Çocuklar İçin Matematik Gelişim Aracı”için 0.901,“48-72 Aylık Çocuklar İçin Matematik Gelişim Aracı”nın kısa formu için 0.756 düzeyinde bulunarak ölçme araçlarına ait içtutarlılığın güvenilir olduğunu söylenebilmektedir. Bu sonuçlara göre“48-72 Aylık Çocuklar İçin Matematik Gelişim Aracı”ile“48-72 Aylık Çocuklar İçin Matematik Gelişim Aracı”kısa formunun geçerli ve güvenilir olduğu kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is made to study the“Mathematical Development Tool for 48-72 month old children”and“Mathematical Development Tool for 48-72 month old children”their short forms validity and reliability of. The universe of this study made by scanning is composed of 48-72 month old children attending independent nursery school and nursery classes in primary schools under the Ministry of Education in Çankaya and Keçiören counties of Ankara during 2016-2017 school year. Sample of the study is composed of 403 children selected via layering technique.“Mathematical Development Tool for 48-72 month old children”and“Mathematical Development Tool for 48-72 month old children”their short forms and“General Information Form”developed by the researcher are used to collect research data. Validity and reliability studies are made by using the data obtained from“Mathematical Development Tool for 48-72 month old children”and“Mathematical Development Tool for 48-72 month old children”their short forms. In validity study of“Mathematical Development Tool for 48-72 month old children”and“Mathematical Development Tool for 48-72 month old children”their short forms, content validity ratio and indexes based on expert opinion are calculated. KGO and KGİ values of all items are found as 1. To determine the reliability of“Mathematical Development Tool for 48-72 month old children”and“Mathematical Development Tool for 48-72 month old children”their short forms in the application groups Kuder Richardson (KR-20) values are examined and these values are found as“Mathematical Development Tool for 48-72 month old children”0.901 and“Mathematical Development Tool for 48-72 month old children”their short forms 0.756 respectively. Thus internal consistency of measuring instruments is determined as reliable. In accordance with these results it is accepted that“Mathematical Development Tool for 48-72 month old children”and“Mathematical Development Tool for 48-72 month old children”their short forms are valid and reliable.