Türkiye Emlak Kredi Bankası Eğitim Merkezi'ndeki hizmet içi eğitim etkinliklerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 4616
  2. Yazar: SABRİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN AKHUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu araştırma Türkiye Emlak Kredi Bankası Eğitim Merkezi'ndeki hizmet İÇİ eğitim etkinliklerinin değerlendiril mesi amacıyla yapılmıştır. Değerlendirme; eğitim ihtiyaçları nın belirlenmesi, planlama, programlama, uygulama, değelen dirme ve geliştirme aşamalarına göre ele alınarak yapılmıştır Araştırma evrenini Bankanın Eğitim Müdürlüğünün kurul uşundan, araştırmanın yapıldığı tarihe kadar geçen, zaman için deki Eğitim Müdürlüğü yöneticileri, uzman ve yardımcıları ile eğitimlerde öğretici olarak görev yapan bireyler oluşturmak tadır, örneklemi ise, 1982-1986 yılları arasında kurumda görevli eğitim yöneticileri, uzman ve yardımcıları ile eği timlerde öğreticilik yapanlar oluşturmaktadır. Kurum belgeleri ve kaynakların taranması ile uygulanan anketten elde edilen bulgular ışığında sonuçları aşağıdaki şekilde özetlemek mümkündür. 1. Kurumda eğitim bilimleri konusunda yetişmiş hiç bir uzmanın olmaması çalışmalarda aksamalara yol açmaktadır. 2. Eğitim planları yıllık programlar şeklinde yapıl makta ve bu programların hazırlanmasında bilimsel yöntem ler ve Katılanların nitelikleri yeterince gözönüne alı 3. Eğitimlerde öğreticilik yapan görevlilerin eğitim formasyonundan geçmemeleri başarıyı etkileyen önemli bir yetersizliktir. 4. Kurumda birçok Konuda seminer veya Kurslar düzen lenirken eğiticiler için hiç bir eğitim programının düzen lenmemesi diğer önemli bir bulgu olarak görülebilir.5. Yapılan eğitim çalışmalarının ne derece başarılı olduğunu ölçmek amacıyla yapılan ön, ara, ve son değerlendirme ile gerçek iş koşullarında yapılan izleme değerlendirmesine yeterince önem verilmediği anket sonuçlarından anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research has been done to evaluate inservice training activities in The Education Center Of Türkiye Em-. lak Kredi Bankası, The evaluation was done step by step ac cording to the needs of education, by planning, programming, applying, improving, evaluating. The population of research includes Education Depart-. mant's directors, educational specialists and their assistants with individuals who took part in teaching during the educati on, from thedate of establishment to the date of this research. The sample of research consists the educational administrators who worked in the organization, between 1982 and 1986, specia lists and their assistants end those who taught during educa tion. The results of this research obtained are as fallows: 1, The lack of well-educated person causes some mista kes to happen in The Bank, 2. Education plans have been programmed yearly and qualifications of those who participate in making. These plan3 are ignored. * 3, It is an important inadequancy that those who taught during the education do not have any course on the subject, 4. It can also be accepted as an important conclusion that no education plan has been made for the teachers whilemany courses on different subjects are being held. 5. The appraisals made in the written exams and on the job exams to see how well the taken actions will work haven't been paid enough attention.