Metisiline dirençli Staphylococcus aureus suşlarında yüksek ve düşük düzey mupirosin direnci ile biyosit direncinin araştırılması
Investigation of low and high level mupirocin resistance and biocide resistance in meticillin resistant Staphylococcus aureus isolates
  1. Tez No: 461616
  2. Yazar: FİLİZ COŞKU SARAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL DERBENTLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Nozokomiyal MRSA salgınlarının durdurulması için hastalar ve sağlık personeli taşıyıcılık açısından araştırılmalıdır. Mupirosin hastalar ve sağlık çalışanlarında nazal MRSA dekolonizasyonunda kullanılan topikal bir antibiyotiktir. S. aureus suşlarında mupirosin direnci, düşük düzey ve yüksek düzey olmak üzere iki türlüdür. Ayrıca MRSA eradikasyonu ve infeksiyonunu önlemek amacıyla povidon-iyot ve klorheksidin içerikli antiseptikler hastanelerde sıklıkla kullanılmaktadır. 2004-2006 yılları ile 2014-2016 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesinde çeşitli örneklerden izole edilen stafilokok suşları tür düzeyinde tanımlanmış ve disk difüzyon yöntemi ile metisiline direnç saptanan toplam 151 MRSA suşu çalışma kapsamına alınmıştır. Bu suşlarda mupirosine direnç sıklığı ve türünün (yüksek ve düşük düzey) belirlenmesi ve hastanelerde sıklıkla kullanılan povidon-iyot ve klorheksidine karşı ender de olsa gelişebilen direnç oranlarının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamındaki suşlarda yüksek ve düşük düzey mupirosin direncini araştırmak için mupirosin gradiyent test yöntemi, klorheksidin ve povidon-iyot MİK değerini araştırmak için mikrodilüsyon yöntemi kullanılmıştır. On yıl ara ile iki ayrı dönemde izole edilmiş olan MRSA suşlarında mupirosine düşük düzeyde direnç oranlarında %5.3'ten %6.6'ya hafif bir artış gözlenmiştir. Mupirosine yüksek düzeyde direnç oranı 10 yıllık aradan sonra %0'dan %2.6'ya çıkmıştır (p=0.33). On yıl ara ile iki ayrı dönemde izole edilmiş olan MRSA suşlarında klorheksidine düşük düzeyde tolerans oranının %76.3'ten %81.3'e ve yüksek düzeyde tolerans oranının %2.7'den %4'e yükseldiği belirlenmiştir (p=0.55). 2004-2006 yılları arasında izole edilen suşların beşinde (%6.5) ve 2014-2016 yılları arasında izole edilen suşların 16'sında (%21.3) povidon-iyodun MİK değerinin, standart suş için belirlenen MİK değerinin iki katı (3125 µg/ml) olduğu gözlenmiştir. Bulgularımız özellikle mupirosin ve klorheksidinin İstanbul Tıp Fakültesi'nin kliniklerinde antisepsi, dekolonizasyon ve antibiyoterapide dikkatli kullanılması gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
To prevent nosocomial MRSA outbreaks, patients and medical personnel should be screened for MRSA carriage. Mupirocin is a topical antibiotic used to decolonize nasal carriage of MRSA among patients and medical staff. Mupirocin resistance in S. aureus isolates are of two types; namely high level and low level. Furthermore, antiseptic solutions containing chlorhexidine and povidone-iodine are frequently used in medical centers to eradicate and prevent MRSA infections. Staphylococcus isolates from different clinical and environmental specimens were obtained and identified, in the Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine between 2004-2006 and 2014-2016. One hundred and fifty one isolates identified as MRSA by using the disk diffusion test and conventional identification methods were taken to the coverage of this study. It was aimed to determine the frequency of mupirocin resistance and the type of resistance (high or low level) among the MRSA isolates and to investigate resistance against chlorhexidine and povidone-iodine which may rarely develop. The gradient test was used to find high and low level mupirocin resistance and microdilution test to measure chlorhexidine and povidone-iodine MIC values. In the MRSA strains isolated in two different periods with a 10 year interval,“low level”mupirocin resistance slightly increased from 5.3% to 6.6%. The“high level”mupirocin resistance increased from 0% to 2.6% (p=0.33). In the MRSA strains isolated in two different periods with a 10 year interval, low level tolerance to chlorhexidine was observed to increase from 76.3% to 81.3% , high level tolerance increased from 2.7% to 4% (p=0.55). In five of the isolates (6.5 %), obtained between 2004-2006 and in 16 (21.3%) of the isolates obtained between 2014-2016 the MIC value was twice (3125 µg/ml) the MIC value for the standard isolate. Our findings lead us to the conclusion that, in the clinics of Istanbul Faculty of Medicine, especially mupirocin and chlorhexidine should be carefully used for antisepsis, decolonization and treatment.