Synthesis of isoindigo based materials for future energy applications
Gelecekteki enerji uygulamaları için bazı izoindigo tabanlı malzemelerin sentezi
- Tez No: 461646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ESAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında, güneş pillerinde kullanılacak D-A-D ve A-D-A tipi yük transfer komplekslerinin akseptör (A) kısmını oluşturacak izoindigo türevleri ile şarj edilebilir pillerde kullanılabilecek izoindigo grupları taşıyan anot-aktif redoks polimerlerinin sentezleri ve karakterizasyonları hedeflenmiştir. D-A-D ve A-D-A tipi yük transfer komplekslerinin eldesi için gerekli izoindigo türevleri dahil tüm ara ürünler başarıyla sentezlenmiştir. Ayrıca, redoks polimerinin monomeri olan N-alil grubu içeren bir izoindigo türevi de elde edilmiştir. Tüm bileşikler FT-IR ve NMR spektroskopisi ile ve bazı bileşikler de ilave olarak elemental analiz ve kütle spektrometri kullanılarak karakterize edilmiştir. D-A-D ve A-D-A tipi yük transfer komplekslerinin ve the redoks polimerlerinin sentezi ise sonraki çalışmalarımızda bir doktora tezinin konusu olarak devam edecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis work is the synthesis and characterization of isoindigo derivatives which can be used as the acceptor (A) part of D-A-D and A-D-A type charge transfer complexes for solar-cell applications as well as the synthesis and characterization of anode-active redox polymers bearing isoindigo group for rechargeable batteries. We have successfully synthesized all the intermediary compounds, including the isoindigo derivatives for D-A-D and A-D-A type charge transfer complexes and also an N-allyl isoindigo derivative as the monomer of a redox polymer. All of the compounds were characterized by FT-IR and NMR spectroscopy, and some are also characterized by elemental analysis and mass spectrometry. The synthesis of D-A-D and A-D-A type charge transfer complexes and the redox polymer will be performed in our future studies as a part of a Ph.D. thesis.