Türkiye'de yerel yönetimler ve yönetişimin yerel yönetimlere eklemlenmesi: Yerel yönetişim
The articulation of governance local government in Turkey: Local governance
  1. Tez No: 461645
  2. Yazar: MUSTAFA AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZULLAH ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kamu yönetimi, toplumsal değişimlerin baskısı altında ve o değişimlere karşılık gelecek çözümleri üretme ihtiyacı karşılığında, hem teorik hem de pratik alanda bir değişim ve dönüşüm geçirmektedir. 2. Dünya Savaşı sonrasında, Avrupa ve ABD'de ortaya çıkan yeniden yapılanma çabaları, daha merkeziyetçi, birlikçi ve ulusal kalkınmayı öncelikli hedef gören yaklaşımların etkisi altında gelişti. Bu durum, kamu sektörünün toplumsal alanda başat aktör olarak toplumsal konularda etkili olduğu bir kamu yönetimi anlayışını öne çıkarmıştır ve buda yönetişimdir. Küreselleşme sürecinin tüm topluma hâkim olmasıyla ile birlikte temsili demokrasi kent yönetiminde etkisiz ve yetersiz bir unsur haline gelmiştir. Mevcut yönetim pratiklerinin farklı açılardan yetersiz olması nedeniyle, pratikte gelişen yeni arayışlar uygulamada etkili olmaya başlamış ve bu yeni gelişmeleri anlatmak için yönetişim kavramı kullanılmaya başlanmıştır. Günümüz toplumlarında insanlar yönetenlerle aralarında durmadan açılan bir farkla yaşamaya çalışmaktadırlar. Devletin aşırı büyümesi her yere ulaşamamasına ve toplumun taleplerini yerine getirememesine başlamıştır. Demokrasi, ancak devlet ile toplum arasındaki bu uçuruma son verilerek gerçek hale getirilebilir. Yönetişim ile devlet-toplum uzaklığını aşmak amacıyla bir mekanizma kurulmaya çalışılmaktadır. Yönetişim, gelişmekte olan çağdaş bir yönetim yaklaşımıdır. Yönetişim, geleneksel yönetim sistemlerinin, hizmetlerde verimliliği sağlayamaması nedeniyle daha tercih edilen bir konumda yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
Public administration is in a continuous change and evolution in order to cope withsocial changes and generating solutions corresponding those changes both theoretical andpractical. After the II. World War, restructuring efforts in Europe and the USA developedunder national development aims in the first hand, thus centralist and corporatist. Publicadministration in that sense was hegemonic at every social policy and issue. During the globalization process, city management is inadequate inrepresentative democracy. The new ambience come up with the lose ofcharacteristic of democracy of representative democracy, governance expression is anew way of search. Somehow upon the insufficent existing management practices,ın practices, when the new searches become more efficent, this new practices comeinto being. At the present day, community attempted to live a bluff with the governing. Government enlarged devilish and it didn't fulfill the demand of community. Democracy provided that can be real with the government and community. Theremust be installed a new contrivance to get over the distance between governance andgovernment community. Governance is an ongoing modern administration approach. Because the oldadministration systems could not provide efficiency in the public services, governance systemis given preference.