Experimental demonstration of indoor visible light communication
İç mekan görünür ışık haberleşmesinin deneysel gösterimi
  1. Tez No: 461657
  2. Yazar: VEDAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Görünür-Işık-İletişimi (GIİ), iletişim ortamı olarak ışığın, Işık-Yayan-Diyotlar (LED) vasıtasıyla aydınlatmayla beraber kullanıldığı yeni bir kablosuz iletişim teknolojisidir. Katı-hal aygıt olan LED insan gözünün algılayamayacağı yüksek hızlarda açma/kapama yapabilme özelliğinden dolayı GIİ sistemlerinin temel parçası olmaktadır. Bu çalışmanın amacı bir prototip üzerinden GIİ' ni incelemektir. Sunulan GIİ sistemi LED-tabanlı bir gönderici ve optik alıcı devrelerinden oluşmaktadır. Oluşturulan sistem denenmeden önce, sistemin gürültü performansını incelemek için gönderici tarafında bir osilatör devre tasarlanarak sadece saat sinyalleri iletilmiş ve sonrasında nihai sistem denenmiş ve başarılı bir şekilde sayısal veri iletimi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Visible light communication (VLC) is a novel wireless communication technology where Light-Emitting-Diode (LED) based visible light is used to provide data transfer and enlightenment simultaneously. LEDs as solid-state devices can be switched on/off at high speeds such that human eye cannot notice flickering which makes these devices the fundamental part of VLC systems. The aim of this study is to explore visible light communication through a prototype. The presented prototype consists of a transmitter and an optical receiver circuit. Before testing the complete system, an oscillator circuit was designed in transmitter side and just the clock signals were transmitted to search the noise performance. Finally, the both parts of the system were successfully tested for transmitting digital data.