Structural, electronic and chemical properties of palladium and platinum based nanoparticles
Palladyum ve platin nanoparçacıkların yapısal, elektronik ve kimyasal özellikleri
  1. Tez No: 461658
  2. Yazar: GÜLSÜM YILDIZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ÖZTÜRK, PROF. DR. SERKAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, Palladyum (Pd) ve Platin (Pt) tabanlı nanoparçacıkların katı (nanoküp) ve içi boş (nanokafes) kübik yapılarının fiziksel ve kimyasal özelliklerini gösterilmesi amaçlanmıştır. Bu nanoyapıların farklı büyüklük ve şekillerde oluşması ile yapısal, elektronik ve kimyasal özelliklerindeki değişimler incelenmiştir. Pd ve Pt nanoküplerin ve nanokafeslerin yapısal ve elektronik özellikleri oluşum enerjisi, en yüksek dolu moleküler orbital (HOMO), en düşük boş moleküler orbital (LUMO), sertlik-yumuşaklık, elektronegativite ve elektrofilik indeks üzerinden hesaplanmıştır. Pd ve Pt nanoparçacıkların kimyasal özellikleri elektrofilik indeks, asit-baz/verici-alıcı özellikler ve adsorpsiyon enerjisine bağlı olarak incelenmiştir. Bunlara ek olarak, tüm yapıların oluşum enerjileri de değerlendirildi. Çeşitli boyutlarda nanoküplerin ve nanokafeslerin yapısal, elektronik ve kimyasal özellikleri ab initio hesaplamaları ve Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) aracılığıyla Atomistix ToolKit (ATK) yazılım paketi kullanılarak açığa çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to show the physical and chemical properties of solid (nanocubes) and hollow (nanocages) cubic structures of Palladium (Pd) and Platinum (Pt) based nanoparticles. The effect of size and shape of these nanostructures on structural, electronic and chemical properties were examined. The structural and electronic properties of Pd and Pt nanocubes and nanocages were calculated in terms of formation energy, highest occupied molecular orbital (HOMO), lowest unoccupied molecular orbital (LUMO), hardness-softness, electronegativity and electrophilicity index. Chemical properties of Pd and Pt nanoparticles were studied depending on electrophilicity index, acid-base /donor-acceptor properties and adsorption energy. In addition, the formation energies of all structures were evaluated. In order to expose the structural, electronic and chemical properties of nanocubes and nanocages with various sizes, ab initio calculations and Atomistix ToolKit (ATK) software package through Density Functional Theory (DFT) were used.