Desıgn of safety alarm system for patıent plate of electrosurgıcal unıt
Elektrocerrahi ünitesinin hasta plakası için güvenlik alarm sistemi tasarımı
- Tez No: 461656
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MANA SEZDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Elektrocerrahi işlemi, dokuları kesmek, pıhtılaştırmak veya kurutmak için cerrahide elektrik enerjisinin uygulanmasıdır. Elektrocerrahi cihazı, ameliyathaneye ilk girişinden itibaren güvenlikle ilgili bazı sorunlara sahiptir. Bunların birçoğu teknolojik ilerleme ile giderilmeye çalışılmıştır. Bununla birlikte, elektrocerrahi cihazı, özellikle vücudun cerrahi olarak düşük dirençli kısmında yüksek akım sağlayabilen yeni cihazların geliştirilmesiyle, güvenli hale getirilmeye çalışılmıştır. Ancak, hasta plakasından geçen akım ölçülmediğinden, bu tür cihazlarda hasta yanıkları oluşmaya devam etmiştir. Burada, monopolar elektrocerrahi hasta plakası için bir alarm sistemi önerilmektedir. Deneysel olarak, elektrod içinden geçen akım, cihaz tarafından kullanılan frekanslara ayarlanmış bir rezonant devre kullanılarak tespit edilmiştir. Akım ANSI/AAMI/IEC 60601-2-2:2009 standart eşiğini (700mA) geçtikten sonra, sesli alarm devreye sokulmuştur. Bu alarm sistemi, elektrocerrahi ünitesinin güvenlik önlemlerini tamamlamak ve uygulamak için geliştirilmiş olup, cihazın işlevine müdahale etmediğinden ve uygun maliyetli tasarıma sahip olduğundan uygulanması kolaydır
Özet (Çeviri)
Electrosurgery is the application of electrical energy in surgery to cut, coagulate or desiccate tissues. From its very first introduction into operating rooms, it had safety issues. Several of which have been dealt with technological advancement. However, electrosurgery is still not safe, particularly with the introduction of new devices able to deliver high current in surgical low resistant part of the body. Such devices can cause burns in patients because the current passing through the dispersive electrode is not monitored. Here, we propose an alarm system for the patient plate of monopolar electrosurgery. Experimentally, the current passing through the plate was detected using a resonant circuit tuned to the frequencies used by the apparatus. Once the current is over the ANSI/AAMI/IEC 60601-2-2:2009 standard threshold (700mA), an audible alarm is activated. This system completes and implements the safety precautions available to the electrosurgical unit. It does not interfere with its function in any way and is easy to implement due to the low-cost of the alarm design.