Predicting Stock Price Index of Borsa Istanbul (BIST) using different machine learning techniques
Borsa İstanbul (BIST) hisse değerlerinin farklı bir makine öğrenimi tekniği ile tahmin edilmesi
  1. Tez No: 461666
  2. Yazar: NAZMİ BERK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. RECEP KIZILASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Borsa fiyatlarının tahmin edilebilirliği konusu, borsa değerlerinin hareketlerini tam olarak belirleyebilecek herhangi bir yöntem bulunamadığından dolayı, tahminleme çalışmaları yapan araştırmacılar için ilgi çekici bir alan olmuştur. Türkiye'deki siyasi (psikolojik) nedenler, piyasa durumları ve ekonomik dalgalanmalar, gelişmiş ülkelere göre hisse senedi piyasalarında daha çok belirsizliğe ve volatiliteye neden olmaktadır. Gelişmekte olan ekonomiye sahip ülkelerin borsa hareketliliğinin gelişmiş olan ülkelere göre daha yoğun olması, hisse senedi yatırımcıları için daha yüksek risk taşıdığı anlamına gelmektedir. Riskin yüksek olduğu borsalarda hisse senedi değerlerindeki kayıplar yüksek olacağı gibi kazançlarında bu denli yüksek olması tahminleme metotlarını iyi uygulayan yatırımcılar için fırsat haline gelmektedir. Bu çalışmada BIST 100 endeksi iki ayrı veri seti kullanılarak tahmin edilmeye çalışılmış ve sonuçları birbiri ile kıyaslanmıştır. Birinci veri seti günlük periyottaki BIST100 verileri ekonomik parametreler (Larry Williams, MACD, Stocastic K etc.) kullanılarak veriden veri üretme metodu ile oluşturulmuştur. İkinci veri seti dışsal faktörler (Dolar, Euro, Brent Petrol Fiyatları etc.) kullanılarak oluşturulmuş olup her iki veri setine Yapay Sinir Ağları ve Bulanık Mantık yöntemleri ile tahmin edilmeye çalışılmıştır. Araştırmada, ekonomik parametreler ile veriden veri üretilerek oluşturulan verilerin dışsal faktörler kullanılarak oluşturulan verilerden daha iyi sonuç verdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue of predictability of stock price, because of the fact that there is not any method to precisely determine the movements of the stock market value, ıt has become an attractive area for researchers who study forecasting. Political ( psychological ) factors, market conditions and economic fluctuations in Turkey leads to more uncertainty and volatility in the stock markets than in developed countries. Being more intense fluctuations in stock market of developing countries than the developed countries means that there is a higher risk for investors who plan to make investment in stock market of developing countries. Like that losses in the stock market value will be high in the stock market where there is a high risk, the level of earning will also increase with high risk so this situation creates an important opportunity for investors who implement good risk estimation method. In this study, BIST 100 index have been tried to estimate by using two separate data sets and then the results have been compared to each other. The first data set was created through the method of generating data from the data by using BIST 100 data on the daily period and economical parameters (Larry Williams, MACD, Stocastic K etc) and the second data set has been created by using external factors ( Dollar, Euro, Brent Oil Prices etc). By implying Neural Networks and Fuzzy Logic methods to these two data sets, the estimation has been tried to do. In the study, it has been concluded that the first data set which is composed of the economic parameters and the method of generating data from the data reached better results than the second data set which uses the external factors.