Making investment decision in hospitals: Selection of biomedical equipment
Hastanelerde yatırım kararının verilmesi: Biyomedikal cihazların seçilmesi
- Tez No: 461676
- Danışmanlar: PROF. SADIK KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sağlık sektörünün en önemli elemanlarından biri olan hastaneler, sundukları hizmet ve sahip olduğu en yeni teknoloji tıbbi cihazlar gibi konularda birbirleri ile rekabet etmektedir. Hastaneler, küreselleşme ile artan talebi ve kaliteli sağlık hizmeti alma ihtiyacını eksiksiz karşılayabilmek için tıbbi personel istihdamına ve son teknoloji tıbbi cihaz kullanımına önem vermektedir. Bu tezde İstanbul Avrupa yakasında bir özel hastanede biyomedikal cihaz alımlarına yönelik analizler yapılmıştır. Bu analizlerde AHP (Analitic Hierarchy Process) ve TOPSIS (Tecnique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution) yöntemleri kullanılmıştır. AHP yöntemiyle seçilecek cihazın kriter ağırlıkları bulunmuştur. TOPSIS yöntemiyle ise bu kriterlerin ağırlıklarına göre tedarikçi firmalar sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hospitals, one of the most important element of health industry, enter into rivalry with eachother in terms of provided services and possessing the state – of – art technology. Hospitals attach importance to hiring medical personnel and using state – of – art – technology to meet the increasing demand and need of health service of good quality by globalization. In this thesis study, biomedical device purchase of a private hospital in Istanbul European side was analyzed. According to this analysis, AHP (Analitic Hierarchy Process), TOPSIS (Tecnique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution) techniques were wed. Criterion weight of the device that is going to be selected by the help of AHP technique was found. On the other hand, according to this criterion weight, supplier companies are ranked using TOPSIS technique.