Şehir hastanelerinde kamu özel işbirliği yatırım modelinin belirlenmesi
Determining the public private partnership investment model in city hospitals
  1. Tez No: 844551
  2. Yazar: NAGİHAN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM TANRIVERMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Şehir hastanelerinde yatırım modelinin belirlenmesi, kamu politikaları ve kaynakların etkin kullanımı açısından büyük önem taşımaktadır. Bu hastaneler genellikle kamu kaynaklarıyla finanse edilmekte olup bu kaynakların etkin bir şekilde yönetilmesi, dağıtılması ve kullanılması, stratejik bir yaklaşım gerektirmektedir. Doğru yatırım modeli seçimi, sağlık hizmetlerinin eşitlik ve adalet prensiplerine göre dağıtılmasını destekleyerek, kamunun kaliteli sağlık hizmetlerine erişimini güvence altına almaktadır. Şehir hastanelerinin büyük ölçekli projeler olması, sürdürülebilirlik hedefleriyle yönetilmelerini zorunlu kılmaktadır. Yatırım modeli, hastanenin gelecekteki ihtiyaçlarına stratejik bir planlama sunarak, teknolojik gelişmelerin izlenmesi, altyapı iyileştirmeleri ve uzun vadeli yatırımların planlanması gibi unsurları içermektedir. Aynı zamanda, kamu politikalarının sağlık hizmetlerine yönelik hedeflerini destekleyerek, halk sağlığının geliştirilmesini, sağlık hizmetlerine erişimin artırılmasını ve hasta güvenliğinin sağlanmasını amaçlamaktadır. Bu doğrultuda belirlenen yatırım modelleri, kaynakların bu politika hedefleri doğrultusunda etkin bir şekilde kullanılmasına odaklanmaktadır. Çalışma, Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) modellerinin büyük altyapı projelerindeki kritik önemini vurgulayarak, özellikle şehir hastaneleri bağlamında doğru KÖİ yatırım modellerinin belirlenmesine yönelik eksiklikleri ele almaktadır. Bu modellerin her projeye özgü olduğu ve farklı amaçlara ve ihtiyaçlara uygun olduğu göz önüne alınarak, dikkatli bir analiz ve değerlendirme sürecinin gerekliliğini vurgulamaktadır. Çalışmada, şehir hastaneleri gibi büyük projelerin başarısında, proje özelliklerinin yanı sıra karar verme süreçlerinin de kritik öneme sahip olduğu vurgulanmakta olup projenin gereksinimleri, maliyetleri, riskleri ve operasyonel etkinliği gibi faktörlerin dikkatlice analiz edilmesi gerektiği değerlendirilmektedir. Şehir hastanelerindeki yatırım modellerinin belirlenmesine dair yapılan incelemeler, bu büyük ölçekli yatırımların başarılı bir şekilde yönetilmesine yönelik rehberlik edici bir kaynak olarak değerlendirilebilir. Çalışmanın sonuçları, KÖİ yatırım modeli ve yap, kirala ve devret gibi alternatif modellerin belirlenmesinde izlenmesi gereken adımlar ve yapılması gereken analizler için önemli bir yol haritası sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Determining the investment model in city hospitals is of great importance in terms of public policies and efficient use of resources. These hospitals are generally financed with public funds, and the effective management, distribution, and utilization of these resources require a strategic approach. The selection of the right investment model, by supporting the distribution of healthcare services based on principles of equality and justice, ensures public access to quality healthcare. The large-scale nature of city hospitals necessitates their management with sustainability goals. The investment model encompasses strategic planning for the future needs of the hospital, tracking technological developments, infrastructure improvements, and planning for long-term investments. Simultaneously, it aims to support the goals of public policies for healthcare by enhancing public health, increasing access to healthcare services, and ensuring patient safety. The investment models established in this context focus on the effective use of resources in line with these policy objectives. The study emphasizes the critical importance of Public-Private Partnership (PPP) models in large infrastructure projects, addressing deficiencies particularly in the determination of appropriate PPP investment models for city hospitals. Recognizing that these models are unique to each project and tailored to different goals and needs, the study underscores the necessity for a careful analysis and evaluation process. It highlights the significant role of decision-making processes alongside project characteristics in the success of large projects like city hospitals, emphasizing the need for a meticulous analysis of factors such as project requirements, costs, risks, and operational efficiency. Examinations of the investment models for city hospitals can be considered as guiding resources for the successful management of these large-scale investments. The findings of the study provide an important roadmap for the determination of alternative investment models such as PPP and build, lease and transfer, outlining the necessary steps and analyses to be undertaken.