Optisyenlik işletmelerinin doğru lokasyon seçiminde karar faktörleri: Trabzon kent merkezi örneği
Decision factors in the proper location selection of optician businesses: The case of Trabzon city center
  1. Tez No: 978108
  2. Yazar: MUTLU GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Healthcare Management, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda Türkiye'de toplumun gündelik hayatındaki dijital araçların kullanım süresi ve nüfusun hızlı bir şekilde yaşlanması durumu birçok çalışmada tespit edilmiştir. Bu durum artan nüfus da dikkate alındığında, optik ürünlerin tüketimini arttırması öngörülmektedir. Bu kapsamda Türkiye çapında birçok üniversitede optisyenlik programları açılmıştır ve her yıl yaklaşık 5 bin öğrenci optisyen olarak mezun olmaktadır. Mezun öğrenciler iş hayatına yatırımcı veya çalışan olarak katılmaktadır. Yatırım kararı alan mezunların bir kısmı başarılı olurken, bir kısmı da yatırımlarıyla ilgili yanlış kararlar alarak başarısız olmaktadır. Bu kapsamda en önemli faktör literatürde mekânın sunduğu önemli avantajları ifade eden hastaneye yakınlık, kent merkezine yakınlık vb. dışsallıkların dikkate alınmamasıdır. Bu araştırmanın konusu hem yatırımcılar hem de tüketiciler için optimum lokasyonu ampirik bir yöntemle keşfetmektir. Dolayısıyla bu araştırma daha önce literatürde yanıtlanmayan şu soruya yanıt arayacaktır: optisyenlik işletmeleri için en uygun lokasyon neresidir? Bu kapsamda hâlihazırda pek çok hastane bulunan Trabzon kenti çalışma sahası olarak belirlenmiştir. Araştırmada lokasyon seçimine etki eden faktörler Trabzon kent merkezi ölçeğinde anket uygulaması ile tespit edilmiştir. Ardından belirlenen faktörler ışığında mekânsal istatistik işlemleri için kullanılan ARCGIS programında bu işletmelerin hangilerinin uygun lokasyonda, hangilerinin uygun olmayan lokasyonda oldukları tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu bilgiler hem sınırlı yatırımların doğru yönetilmesi hem de toplumsal hizmet bakımından önemli sonuçlara ulaşacaktır. Ayrıca yapılan literatür taramasında optisyenlik işletmelerinin lokasyon seçimiyle ilgili herhangi bir araştırmaya rastlanmamıştır. Öyle ki optisyenlik programlarında ve meslek gruplarında genellikle mikro ölçek olarak ifade edebileceğimiz işletme içerisinde mekânsal organizasyon dikkate alınırken makro ölçekte işletmenin kentin hangi lokasyonda yer alması gerektiği göz ardı edilmektedir. Dolayısıyla bu araştırma uzun süredir ihmal edilen optisyenlik işletmelerinin lokasyon seçimine odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the duration of use of digital tools in the daily life of the society in Turkey and the rapid aging of the population have been identified in many studies. This situation, when the increasing population is taken into account, will increase the consumption of optical products. In this context, optician programs have been opened in many universities across Turkey and approximately 5 thousand students graduate as opticians every year. Graduating students join the business life as investors or employees. While some of the graduates who make investment decisions are successful, some fail by making wrong decisions regarding their investments. In this context, the most important factor is the disregard of externalities such as proximity to the hospital, proximity to the city center, etc., which express the important advantages offered by the location in the literature. The subject of this research is to discover the optimum location for both investors and consumers with an empirical method. Therefore, this research will seek an answer to the following question, which has not been answered in the literature before: where is the most suitable location for optician businesses? In this context, the city of Trabzon, where there are currently many hospitals, was determined as the study area. The factors affecting the location selection in the research will be determined by applying a survey in the Trabzon city center scale. Then, in the light of the determined factors, it will be determined which of these businesses are in suitable locations and which are in unsuitable locations in the ARCGIS program used for spatial statistics. As a result, this information will reach important results both in terms of the correct management of limited investments and social service. In addition, no research was found in the literature review regarding the location selection of optician businesses. In fact, while the spatial organization within the business, which can be expressed as a micro scale in optician programs and professional groups, is generally taken into consideration, the location of the business in the city is ignored on a macro scale. Therefore, this research will focus on the location selection of optician businesses, which has been neglected for a long time.