Şevlerin dinamik yükler altındaki performansının belirlenmesi
Determination of slope performance under dynamic loadings
  1. Tez No: 461691
  2. Yazar: ERSİN GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR BOZBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Deprem bölgelerinde bulunan şevlerde dinamik yükler nedeniyle deplasmanlar meydana gelebilir. Şevlerde meydana gelen deplasmanlar can ve mal güvenliği açısından tehditler oluşturur. Bu çalışmada deprem bölgesinde yer alan bir şev kesiti statik ve dinamik durum için incelenmiştir. Şev stabilitesi analiz programı olan Slide 6 ile statik durum için güvenlik sayılarının yeterli olduğu ancak depremi temsil eden yükler altında göçme oluştuğu belirlenmiştir. Şevde deprem yükleri altında kaymayı başlatan ivme olan kritik deprem ivmesi hesaplanmıştır. Bir sonraki aşamada aynı şev kesiti için Türkiye ve Dünyada kaydedilmiş yirmi adet deprem kaydı kullanılarak, sonlu elamanlar yöntemi ile analiz yapan PLAXIS programı ile dinamik analiz yapılmıştır. Her deprem için şevde oluşan deplasman değerleri bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar, literatürde yer alan ve deprem yükleri altında oluşan deplasmanları kritik ve maksimum ivme değerine bağlı olarak hesaplayan formüller ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar bazı formüllerde uyumluluğun daha yüksek olduğunu göstermiştir. Analizlerde farklı formülleri kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Displacements may occur in slopes located in earthquake areas due to dynamic loads. These displacements form threats in terms of safety of life and property. In this study, a slope section in the earthquake zone was investigated for static and dynamic conditions. Slide 6, which is a slope stability analysis program, has determined that the factor of safety value for the static situation is sufficient but that there is failure under load representing the earthquake. The critical earthquake acceleration, which is the acceleration that initiates the slip under slope earthquake loads, is calculated. The next step was the dynamic analysis of the same slope section using the PLAXIS program, which uses the finite element method to analyze twenty earthquake records recorded in Turkey and around the world. For each earthquake, displacements in the slope were calculated. The results obtained were then compared with the formulas in the literature that calculate displacements under earthquake loads based on critical and maximum acceleration values. The results showed that compliance was higher in some formulas. It is suggested to use different formulas in the analyses.