Geniş bantlı ayarlanabilir mikrodalga yükselteç tasarımı
Design of ultra wideband tunable microwave amplifier
  1. Tez No: 461692
  2. Yazar: DOĞU ÇAĞDAŞ ATİLLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SIDDIK BİNBOĞA YARMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Electrical and Electronics Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu eserde, haberleşme sistemlerinin verimliliğini arttırmak için maliyetini, ağırlığın ve kapladığı alanları azaltmak amacıyla yeni nesil uyumlaşma devreleri ve yükselteçler tasarlanmıştır. Çalışmanın giriş kısmında problemin tanımı yapıldıktan sonra birinci ve ikinci bölümde iki kapılı devreler, empedans uyumlaştırma ve yükselteçlerle ilgili temel prensipler ve teori anlatılmıştır. Devre tasarımı için yöntem olarak“Gerçel Frekans Teknikleri”kullanılmıştır. Elde edilen empedans fonksiyonlarıyla yükselteç tasarlanmştır ve bulgular bölümünde ayarlanabilirlik uygulaması yapılarak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, novel matching networks and amplifiers are designed to reduce costs, weight and footprints for enhancing efficiency of communication systems. The problem is described in introduction, furthermore fundamental principles and theory about two-port networks, impedance matching and amplifiers are given in first and second section. Additionaly“Real Frequency Technique”is used to design circuits and designated amplifers and matching networks are synthesized via obtained impedance functions. In the last section several tunability approaches are applied on matching networks and amplifer.