Değişik yapılarda yeni ketoollerin sentezi ve reaksiyonları
Synthesis and reactions of new ketools of different structure
  1. Tez No: 461690
  2. Yazar: HACER CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SERGÜZEL YUSUFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında; 20 adet farklı yapıda rasemik 1,3-ketool (A1-A10, B1-B10, C1) sentezlenmiştir. 18 adet rasemik 1,3-ketool orijinaldir. 2 tanesi orijinal değildir (1B ve 5B). Sentez edilen ve saflaştırılan rasemik 1,3-ketooller yükseltgenme, esterifikasyon ve kiral enzimatik hidroliz gibi reaksiyonlarda kullanılmıştır. 4A ürünü 4A1 diketonuna yükseltgenmiştir, saflaştırılarak tanımlanmıştır. Rasemik 1,3-ketooller farklı yapıda keton (A,B,C) ve aldehitlerin (1-10) denenen ve saptanan uygun aldol kondenzasyonu reaksiyon şartlarında sentezlenmiştir. Ayrıca uygun yükseltgeme, esterifikasyon-kiral enzimatik hidroliz ve enzimatik transesterifikasyon reaksiyon şartları da araştırılmıştır. Rasemik 1,3-ketoollerin yapıları IR, 1H-NMR, 13C-NMR, GC-MS gibi spektroskopik ve kromatografik yöntemler kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis study; 20 different racemic 1,3-ketools (A1-A10, B1-B10, C1) were synthesized. 18 racemic 1,3-ketools are original. 2 are not original (1B and 5B). Synthesized and purified racemic 1,3-ketools were used for reactions such as oxidation, esterification and chiral enzymatic hydrolysis. 4A product was oxidized to 4A1 diketone, purified and identified. The racemic 1,3-ketooler was synthesized under the reaction conditions of the appropriate aldol condensation which was tried and determined with different structures ketones (A, B, C) and aldehydes (1-10). Also suitable reaction conditions for oxidation, esterification-chiral enzymatic hydrolysis and enzymatic transesterification have been investigated. The structures of racemic 1,3-ketools were clarified by using spectroscopic and chromatographic methods such as; IR, 1H-NMR,13C-NMR, GC-MS.