Geniş bandlı ayarlanabilir mikrodalga anten uyumlaştırma devresi tasarımı
Design of ultra wideband tunable microwave antenna matching network
- Tez No: 461693
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SIDDIK BİNBOĞA YARMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kablosuz haberleşme cihazlarının teknoloji ile gelişip sayılarının ve becerilerinin artması nedeniyle bazı sorunlar ortaya çıkmıştır. Kablosuz haberleşme cihaz çeşitlerinin artması ile frekans spektrumu yetersiz kalmaktadır ve becerilerinin artması ile de bir cihazın birden fazla frekans bandında kullanılabilir olması gerekmektedir. Bu sorunları ortadan kaldırmak için“Bilişsel Radyo”ve“Yazılım Tanımlı Radyo”fikirleri ortaya atılmıştır. Bu fikirlerin gerçekleştirilebilmesi için de ayarlanabilir filtrelere, uyumlaştırma devrelerine, kuvvetlendiricilere ve antenlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez kapsamında ayarlanabilir filtreler ve uyumlaştırma devreleri ve bu devreler için kullanılması gereken ayarlanabilir devre elemanları incelenmiştir. Bunun yanı sıra uyumlaştırma devresi tasarımı için literatürdeki mevcut“Reel Frekans Teknikleri”için bant geçiren frekans karakteristiğini sağlayan daha basit bir çözüm önerilmiştir. Ayrıca literatürde ayarlanabilirlik çalışmaları sadece frekansın ötelenmesi ve bant genişliğini değiştirmek için mevcut olsa da uyumlaştırma devreleri söz konusu olduğu zaman yükün değişiminin de ayarlanabilirlik incelemelerine dâhil edilmesi gerekmektedir. Yükün değişimine göre ayarlanabilirliği için genel bir yaklaşımın elde edilmesi zor olsa da frekansı ötelenmesi için genel bir yaklaşım bulmak mümkündür. Bu tezde ayarlanabilir filtre uyumlaştırma devreleri için elemanların değişimine bağlı olarak basit genelleştirilmiş bir yaklaşım önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The development of wireless communication devices causes increasing the numbers of these devices and improving their skills which reveals different problems such that, the frequency spectrum is insufficient for too much types of wireless communication devices and with the improved skills, one device should be used in more than one frequency band. The ideas of“Cognitive Radio”and“Software Defined Radio”come up to remove these problems. Tunable filters, matching networks, amplifiers and antennas are needed to realize these ideas. In this thesis, tunable filters and matching networks and also tunable circuit elements which should be used for these circuits are examined. In addition, a simpler solution is proposed for to design of matching networks with the“Real Frequency Techniques”to achieve bandpass frequency characteristic. The studies of tunability are only available in the literature for the frequency shifting and changing the bandwidth. Also the load perturbation effects should be included in the tunability studies when the matching networks are concerned. Although it is difficult to obtain a general approach for tunability according to the load perturbation, it is possible to obtain a general approach to frequency shifting. In this thesis, a simple generalized approach is proposed based on the change of elements to design tunable filters and matching networks.