Kenar uyumlu kalman filtreleme ile görüntü onarımı
  1. Tez No: 46174
  2. Yazar: ŞEBNEM ÖZBOYACI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. ERTUĞRUL ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmada görüntü işleme konusunda temel öneme sahip görüntü onarımı ve kenar tanıma işlemlerine yer verilmiştir. Toplamsal beyaz Gauss gurultulu görüntülerin onarımı ele alınmıştır. Burada özbağlanımlı (AR) model kullanılmıştır. önce toplamsal beyaz gurultu ile bozul muş görüntünün onarımında Kalman filtreleme metotu kullanılmıştır. Filtrelerine sonucu görüntüdeki detayların yok olması nedeniylede ikinci olarak hem kenarları sezen hem de filtrelemeyi yapan bir onarım metotu tasarlanmış tır. Bu metot için ikili ve çoklu model kenar uyumlu Kalman filtreleme olmak Üzere iki algoritma geliştirilmiştir. Son olarakta, incelenen bu görüntü onarımı metotlarının gurultulu ortamlardaki performansları karşılaştırılarak, görüntü için en optimum metot saptanmıştır. -v-
Özet (Çeviri)
SUMMARY EDGE ADAPTIVE KALMAN FILTERING Restoration and edge detection are fundamental pr obi eras ini mage anal ysi s. Restoration of images can be defined as the gene ral problem of estimating a two dimensional C2-D3 object from a degraded version. The cause of these degrada tions are genarlly the imperfections in the electronic or photographic medium. In this thesis, we deal with pixels of monochromotic images representing the gray levels, degraded by an additive Gaussian white noise with zero mean. We assume that there is no blurring in these degraded image and try to recover the original image from noisy observations. Therefore, the degrada tion can be modelled as, rCm,n)=sCm,n3+VCm,n) CIS. 13 where rCra, nD, sCm, rO, and VCrn,nD represent the observed image, the orijinal image of size MXM, and additive whi te Gaussian noise, respectively. The estimation procedures are carried out using some statistical knowledge on the orijinal image, and the observation noise. In this thesis, recursive image restoration techniques based on Kalman approach has been used. Kalman filtering for the restoration of degraded images has some advantages when compared to other stoc hastic filtering techniques. First, it is recursive in the spatial domain, it does not require too much storage. Therefore, it is suitable for implementation on micro computers. Second, less computations are required due to recursibility. In Kalman filtering, it is necessary to have app ropriate initial conditions so that the overall estimate will be optimal. This can be especially important for the first few data points. Likewise, in two dimensional C2-DD Kalman filtering, it is necessary to properly -vi -consider t, he possibly random boundary conditions. An image is generally characterized by its auto correlation function. It is assumed that autocorrela tion function of images can be generally factor i zed. Autoregressi ve CARD model parameters are found from autocorrelation function. First order AR scalar image model corresponding to seperable and exponential auto correlation function is as follows, sCm,n)=c. sCm~l,n3+c. sCm,n-13-c. c. sCm-l,n-13 1 2 12.+uCm,n3 CS. 23 where ci and cz are the correlation of adjacent points in the image in horizontal and vertical dimensions, res pectively. uCm,n3 is white Gaussian noise with zero mean and with, variance