Doygun olmayan zeminlerin mekanik özellikleri
The mechanical properties of unsaturated soils
  1. Tez No: 461747
  2. Yazar: NASRUDIN MAHAMOUD MUSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN BOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yeraltı suyu iki farklı bölgelerden oluşur. Genel olarak pek çok yerde ve su kütlesinin yukarısında toprak yüzeyinin altında oluşmuş olan birinci bölge, tane, su ve hava-su arayüzü içerir, ayrıca doygun olmayan zemin bölgesi olarak adlandırılır. İkinci bölge de ise yeraltı su tabakasından oluşan bir bölüm mevcut olup, burada dane ve su içerir, ayrıca doygun bölge olarak adlandırılmaktadır. Doygun olmayan zeminler mekanik davranışları, doygun olan zeminlerden çok daha farklı özelliklere sahip ve karmaşıktır. Doygun olan zeminin araştırmaları doygun olmayan zeminin araştırmalarından daha fazladır. Bu çalışmada, doygun olmayan zeminlerin mekanik özellikleri incelenmiştir. Çalışma kapsamında Sakarya Üniversitesi Geoteknik Laboratuvarı'nda bulunan GCTS firması yapımı USTX-2000 marka cihaz kullanılmıstır. Söz konusu cihazçift hüçre duvara sahip, yüksek frekanslarda dinamik ve statik deneylerde yapabilmektedir. Ayrıca hem doygun hemde olmayan zeminler üzerinde deneyler yürütülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Underground water occurs in two different zones. The first zone, which occurs immediately below the land surface in most areas and above the water table, contains solid grains, water and air and is referred to as the unsaturated soil zone. The other zone is below the ground water table which contains solid grains and water only. In most areas, the unsaturated zone is composed of horizontal or nearly horizontal layers. On the other hand, the movement of water is predominantly in a vertical direction. The mechanical behavior of unsaturated soils can be very different to that of saturated soils. Research studies focusing on the mechanical behavior of saturated soils are by far more numerous as compared to the researches on unsaturated soils. It is obvious that the mechanical behavior of an unsaturated soil is more complex than that of saturated soil. In this study, USTX 2000 (Unsaturated Soil Triaxial Test System) machine which is available in the Geotechnical laboratory of Sakarya University (SAU) is used. This machine can be used to analyze both the static and dynamic properties of saturated and unsaturated soils. Despite its complexity, this machine has been used successfully in SAU. In conclusion, the mechanical behavior of unsaturated soils is analyzed by using this machine and the results obtained are evaluated.