Farklı kesite sahip çatı kirişlerinin bina maliyetine etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effects of building costs on roof roofs with different cultivation
- Tez No: 461748
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF AĞCAKOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İnsanlar geçmişten günümüze gerek farklı malzeme kullanarak gerek farklı yapılar inşaa ederek barınma ihtiyaçlarını karşılarlar. Gelişen teknolojiden de yardım alan bilim insanları farklı teknikleri araştırmışlar ve bu araştırma sonuçlarını yapılarına da yansıtmışlardır. İnşaat Mühendisliği eğitiminde; gerek eğitim yöntemleri, gerek meslek uygulamaları ve gerekse meslek örgütlenmeleri yönünden, sürekli gelişmeye ve gelişen teknolojiye ayak uydurmaya mecburdur. Bütün mühendislik eğitiminde olduğu gibi inşaat mühendisliği eğitiminde de yapının öncelikle güvenli, kullanılabilir ve ekonomik olması gerektiği vurgulanmaktadır. Ancak günümüz yapılarında ihtiyaç duyulan büyük açıklıklar için kullanılan kesitler, büyük boyutta olmakta, dolayısı ile bina öz ağırlığının artmasına ve maliyetlerin yükselmesine neden olmaktadır. Bu çalışmada makas açıklığı 15,20,25 m olanda çatı kirişinde sırası ile dolu gövdeli, kafes ve petek kirişlerden oluşan çatı sistemi tasarlanmıştır. Aynı yükleme altında farklı çatı kirişleri kullanılmış, bunun bina maliyetine etkisi incelenmiştir
Özet (Çeviri)
People meet their needs for accommodation by building different structures using different materials from the past day by day. Scientists who have also helped the developing technology investigate different techniques and have reflected the results of this research into their structures. In Civil Engineering education; Both in terms of education methods, professional practices and professional organizations, it is obliged to keep up with the developing and developing technology. It is emphasized that construction engineering education should be safe, usable and economical as it is in all engineering education. However, the sections used for the large openings required in today's constructions are in large size, thus causing the building self weight to increase and the costs to increase. In this study, a roof system consisting of cage and honeycomb beams with 15,20,25 meter of span openings and filled with rows in the roof beam was designed. Different roof beams were used under the same loading, the effect on building cost was investigated.