AgXS2 (X: B, Al, Ga, In) malzemelerinin yapısal, elektronik ve optik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of structural, electronic and optical properties of AgXS2 (X: B, Al, Ga, In) materials
  1. Tez No: 461752
  2. Yazar: ABDULLAH SERHAT AYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Nüfusun ve sanayileşmenin arttığı, fosil enerji kaynaklarının azaldığı dünyamızda, enerji talebini karşılamak, temiz, ucuz, yüksek verimli enerji elde etmek için yapılan bilimsel çalışmalarda büyük bir artış gözlenmektedir. Özellikle, güneş enerjisi ve fotovoltaik hücrelerin üretilmesi bir hayli ilgi çekmektedir. I-III-VI2 tipi kalkopirit yarıiletkenler, düşük maliyetleri, yüksek soğurma katsayıları, düşük toksik etkileri, mükemmel elektrik ve optik özellikleri nedeniyle güneş pillerinde soğurucu malzeme olarak kullanılma potansiyeline sahiptirler. Bu yarıiletkenler, non-lineer optik uygulamalarda, ışık yayan diyotlarda, optik dedektörlerde, güneş pillerinde kullanılmaları nedeniyle yoğun bir biçimde çalışılmışlardır. Bu tezde I-III-VI2 tipi kalkopirit yarıiletkenler ailesinin üyeleri olan AgXS2 (X: B, Al, Ga, In) malzemelerinin yapısal, elektronik ve optik özellikleri teorik bir model olan yoğunluk fonksiyoneli teorisi ile incelenmiştir. Tüm malzemeler için elde edilecek sonuçlar, literatürde bulunan teorik ve deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Bu tez kapsamında optik özellikleri ilk kez incelenecek olan AgBS2 malzemesi tezin özgün değerine büyük katkı sağlamaktadır. Son olarak tez kapsamında bulunacak sonuçlar kullanılarak, araştırılacak malzemelerin teknolojideki kullanım alanları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our world where the population and industrialization are increasing and the sources of fossil energy are decreasing, there is a great increase in scientific studies to satisfy the energy demand and to obtain clean, cheap, high efficiency energy. In particular, the production of solar energy and photovoltaic cells is of great interest. Chalcopyrite semiconductors of type I-III-VI2 have potency to be used as absorbing materials in solar batteries due to their low cost, high absorption coefficients, low toxicity, excellent electrical and optical properties. These semiconductors have been extensively studied because of their usability potential in technological areas as non-linear optical applications, light emitting diodes, optical detectors and solar cells. In this thesis, the structural, electronic and optical properties of AgXS2 (X: B, Al, Ga, In) materials, which are members of I-III-VI2 type chalcopyrite semiconductors family, have been investigated by density functional theory which is a theoretical model. The results obtained for all materials are compared with the theoretical and experimental data available in the literature. Within the scope of this thesis, the optical properties of AgBS2 material, which will be examined for the first time, make a great contribution to the original value of the thesis. Finally, using the results of the thesis, the areas of use of the materials to be investigated are discussed.