Duffing denklemi
Duffing equation
  1. Tez No: 155954
  2. Yazar: SEZGİN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
DUFFING DENKLEMİ (Yüksek Lisans Tezi) Sezgin AYDIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2004 ÖZET Bu çalışmada, Duffing denklemine Lindstedt-Poincare metodu uygulanarak sistemin frekansı ve konumu pertürbatif olarak hesaplanmıştır. Ayrıca, frekans için analitik çözüm yapılıp, sistemin zayıf ve kuvvetli çiftlenim durumları incelenerek zayıf çiftlenim durumunun Lindstedt-Poincare çözümüyle aynı olduğu görülmüştür. Çalışmanın esas amacı, Duffing denklemine ag.r5 terimi ilave edip, bu terimin sistemin frekansına, konumuna ve potansiyel enerjisine nasıl etki ettiğini incelemektir. Hesaplamalar, Duffing denklemi için yapılanlara paralel olarak yürütülmüş, sistemin frekansı analitik olarak ifade edilmiştir. Sisteme ait potansiyel enerji fonksiyonu analiz edilerek, potansiyelin a parametresinin bazı değer aralıklarında üçlü kuyu davranışına sahip olduğu görülmüştür. Bilim Kodu : 205 Anahtar Kelimeler : Duffing Denklemi, Lindstedt-Poincare metod, zayıf çiftlenim, kuvvetli çiftlenim Sayfa Adedi : 53 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Mehmet ŞİMŞEK
Özet (Çeviri)
DUFFING EQUATION (M.Sc. Thesis) Sezgin AYDIN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND ART July 2004 ABSTRACT In this study, applying the simple Lindstedt-Poincare method to Duffing equation; frequency and displacement of the system are calculated perturbatively. Otherwise, frequency is solved analytically, the weak and strong coupling states of the system are studied. It is seen that weak coupling results are the same Lindstedt-Poincare solutions. Our essential goal is that, add the term as agxs to the Duffing equation, to investigate how effect this term to frequency, displacement and potential energy of the system. Calculation steps are similar to the Duffing equation's. Then, frequency of the system is expressed analytically. Analyzing the potential energy function of the system, it is seen that, triple-well behaviour depends on value of parameter a. Science Code : 205 Key Words : Duffing Equation, Lindstedt-Poincare method, weak coupling, strong coupling Page Number: 53 Adviser : Prof.Dr. Mehmet SİMSEK