Radyo dalgaları kullanarak yeraltı maden ocağında çalışan madencilerin izlenmesi
Monitoring of miners in underground mines by using radio waves
- Tez No: 461778
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEKİP ENGİN MENDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kablosuz iletişim teknolojisi büyük bir hızla telsizlerden, akıllı ev sistemlerine; otomasyon uygulamalarından, GPS birimlerine kadar hayatımızın tüm alanlarına yayılmaktadır. Bu tez çalışmasında maden ocaklarında çalışan işçilerin izlenmesi için radyo dalgaları kullanarak kablosuz iletişim gerçekleştiren bir sistem geliştirilmiştir. Yer altı madenciliği madencilik alanının en riskli ve kaza olasılığı en yüksek alanlarındandır. Yer tespitinin hayati öneme sahip olduğu bu iş kolunda ani bir kaza veya göçük meydana geldiğinde hangi işçinin hangi konumda olduğu bilinecek ve kurtarma çalışmaları o bölgede yoğunlaştırılabilecektir. Tez kapsamında geliştirilen sistem, bir kablosuz alıcı, bir radyo verici ve belirli aralıklarda referans alıcılar içermektedir. Vericilerden alınan radyo dalgalarının sinyal şiddeti referans alıcı tarafından ölçülmüş ve merkezde bulunan alıcıya gönderilmiştir. Geliştirilen yazılım ile ölçülen değerden mesafe bilgisi hesaplanmış ve maden ocağında çalışan işçilerden seçilen kişinin konumu madenin temsili krokisi üzerinde gösterilmiştir. Tez çalışması boyunca NRF24L01, XBEE, ESP8266, Nodemcu D1 mini ve CP2102 V2 olmak üzere veri iletişimi sağlayan radyo dalgası tabanlı beş adet modül incelenmiş, gerekli geliştirme kartları tasarlanmış ve denemeleri yapılmıştır. Merkez alıcı olarak CP2102 V2 modülü, referans alıcı olarak D1 mini modülü, verici kartı olarak ESP8266-01 ile devre tasarlanıp madencinin taşıması için kullanılmıştır. Açık alanda, kapalı alanda ve yer altında gerçekleştirilen deneyler sonucunda, geliştirilen sistemin hızlı ve doğru çalıştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Wireless communication technology is spreading rapidly to all areas of our lives. The technology, which has a wide range of applications from radios, intelligent home systems, automation applications to GPS units, was used in monitoring the workers working in mines in this thesis study. Most of the mining area underground mining is risky and the possibility of accident (gas jams, the explosion and dents, etc.) is the area of high. Locating is vital in this line of work when a sudden accident or dent occurred in which the worker will be known and the position of the recovery efforts can be intensified in that area. A wireless receiver in the system established at the entrance to the mineral, the mine workers and mining buyers within one unit of the reference radio transmitter at specific intervals in the system were placed. During the study of the radio waves from the transmitter and by the receiver reference signal intensity measured in the center has been sent to the recipient. The distance information calculated from the value measured with post desktop software and schematic representation of workers in the mines of the mine is shown on the location of the selected person. Throughout the thesis NRF24L01, XBEE, ESP8266, Nodemcu and V2 D1 mini CP2102 module to execute the data transmission by using radio waves, including the five examined, required development cards were designed and tested. In the thesis study, CP2102 V2 module was used as the center receiver, D1 mini module was used as the reference receiver, ESP8266-01 was used as the transmitter card and it was used to carry the miner.