Kentsel mekanda kalite ve yerel kimlik bağlamında kentsel tasarım rehberleri üzerine bir araştırma
A research on quality in urban spaces and urban design guides in the context of local identity
  1. Tez No: 461777
  2. Yazar: MUHAMMED TAHA SEVGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERCAN ÖZGENCİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Gün geçtikçe gelişen dünyamızda yerel ve özgün değerlerimizi koruyup aynı zamanda çağımızın getirdiği yeniliklere uyum sağlamamız gerekmektedir. Özellikle yaşadığımız kentleri, çevresel sorumlulukları, ekonomik gelişmeleri ve sosyal çevreyi gözeterek düzenlemek başlıca görevlerimizdendir. Bu düzenlemeyi yaparken kent kimliğinin özgünlüğünün korunması çok önemlidir. Çünkü aslında kentler, o kentin içerisinde yaşayan toplumların kimliğini yansıtmaktadır. Kentsel tasarım bu ihtiyaçlar çerçevesinde ortaya çıkmış bir kavramdır. İçerisinde yaşayan toplumların ihtiyaç gereksinimlerinin, konfor koşullarının sağlanabilmesi için bir anlamda yaşam kalitesinin arttırılması amaçlı yapılan çalışmalar bütünüdür. Kentsel mekân tasarımları birçok parametreye bağlı olarak her kent için değişkenlik göstermektedir. Çünkü her bölgenin bölgesel kimliği, yerel karakterleri ve ihtiyaç gereksinimleri birbirinden farklılık göstermektedir. Bu bağlamda kentler, bölgesel kimlik, çevresel bağlam, yerel karakteristikler, yerel morfoloji, doğal özellikler ve sosyo – ekonomik profil bağlamında incelenerek kentlerin doğru bir şekilde yenilenebilmesi için tasarım rehberleri oluşturulmaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın içeriğinde, kent parametreleri üzerinden dünya üzerinde yapılmış kentsel tasarım rehberi örnekleri incelenmiş, Eyüp meydanı ve yakın çevresi bu parametreler doğrultusunda araştırılarak değerlendirilme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our ever-evolving world, we have to protect our local and original values and at the same time adapt to the innovations that our time brings. Especially, it is one of our major responsibilities to design the cities we live in, by taking into account environmental responsibilities, economic developments and the social environment. It is very important to protect the authenticity of urban identity while doing this designing. Because the cities actually reflect the identity of the communities living in those cities. Urban design is a term emerging within these needs. It is the whole of the works carried out in order to provide the needs and the comfort conditions of the communities living in it, in a way, to increase the quality of life. Urban space designs vary for each city depending on many parameters. Because the regional identity, the local characters, and the needs of each region differ from each other. In this context, cities are examined in the context of regional identity, environmental context, local characteristics, local morphology, natural features and socio-economic profile and design guidelines for the correct renewal of cities are created. In this context, within the study examples of urban design guides made on the world through urban parameters were examined and the Eyüp square and surrounding area were investigated and evaluated in the direction of these parameters.