Plasmonic stripe waveguide coupler with integrated wavelength division multiplexer
Dalga boyu çözücü ile tümleşik plazmonik dalga kılavuzu kip eşleştirici
  1. Tez No: 461781
  2. Yazar: ONGUN ARISEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ EKİN KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Plazmonik metal yüzeylerdeki serbest elektronların ve elektromanyetik dalgaların etkileşimini inceleyen bir araştırma alanıdır. Yeni tekniklerin ve cihazların icadıyla bu etkileşimlerden faydalanarak ışığı saçılım limitinin altındaki boyutlarda kontrol edebilen nano yapılar geliştirmek mümkündür. Elektronik devrelerle entegrasyon, plazmonik lazerler, biyolojik ve kimyasal sensörler, Raman spektroskopisi(SERS) ve plazmonik lensler sayısı sürekli artan uygulama alanlarından bazılarıdır . Boş uzayda yol alan elektromanyetik dalgaları yüzey plazmon polaritonlarına (YPP) eşleştirmek ve YPP'leri boş uzayda yol alan elektromanyetik dalgalara çevirmek nanofotonik bir çip tasarımında temel hususlardandır. YPP ışın demetlerini istenilen şekilde yönlendirmek ise diğer bir husustur. Genellikle eşleştirme ve yönlendirme nanoboyutlarda aynı nano yapılarla sağlanır. Saçıcı geometrileri, YPP oluşumu optimizasyonu için dizayn ve üretim teknikleri üzerine araştırmalar sürmektedir. Ek olarak saçıcı dizileri kullanan dalga boyu çözücüler geliştirilmiştir. Bu tezdeki amaç farklı dalga boylarına sahip optik sinyalleri altın film üzerinde merkezleri arasındaki uzaklık 4 mikrometre olacak şekilde ayarlanmış 1 mikrometre genişliğe sahip şerit dalga kılavuzlarının kipleri ile eşleştirmektir. Bu amaca ulaşmak için öncelikle belirli bir genlik ve faza sahip YPP demeti uyaran YPP ışınlayıcılar ile deneme yaptık. Ancak bu şekilde şerit dalga kılavuzu kipi ile eşleştiremedik çünkü bu yaklaşımda eşletirilmek istenilen modun genlik ve fazın saçıcının boyutun kullanılan saçıcılar mertebesinde olması gerekiyor. Bunun üzerine farklı bir yöntem kullanmaya karar verdik. Nano yarıklar kullanan daha önceden çalışılmış bir dalga boyu ayrıştırıcı dizaynının yinelemeli algoritmasını değiştirip uygulamaya karar verdik. Farklı dalga boyuna sahip YPP'leri dalga kılavuzu kiplerine eşleştirmek için odak noktalarına plazmonik şerit dalga kılavuzları konmuştur. Bu işlem delta-antenler ve nano yarık dizileriyle tekrarlanması sonucunda delta-antenlerin yaklaşık iki kat daha fazla performans sağladığını gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Plasmonics is the research field concerned with the interaction between free electrons on a metal surface and electromagnetic waves. It is possible to design nanostructures which exploit these interactions to manipulate light at the nanoscale -much beyond the diffraction limit- with the advent of new techniques and devices. Integration with electronic circuits, plasmonic lasers, biosensors, chemical sensors, surface-enhanced Raman spectroscopy and plasmonic lenses are among the ever increasing applications of the field. Coupling from free-space electromagnetic waves to surface plasmon polaritons (SPP) and decoupling from SPPs back to free-space electromagnetic waves is one of the main considerations while designing a nanophotonic chip. Directing and routing the generated SPP beams are also another concern, and usually coupling and direction of SPPs are realized with the same structure. These structures are usually an array of scatterers, but a single scatterer might be sufficient. There is on-going research on various scatterer geometries, designs and fabrication techniques to optimize the efficiency of SPP generation. Furthermore, there are various wavelength demultiplexer designs featuring periodic or aperiodic arrays of scatterers. In this thesis the aim is to direct optical signals of different wavelengths to three 1 micrometer wide stripe waveguides whose centers are separated by 4 micrometer at the end of a gold film. To achieve this aim we first experimented with an SPP beam launcher which excites an SPP beam with a predefined amplitude and phase. However, we were unable to couple into the stripe waveguide mode, because this approach is limited in the sense that it cannot accommodate for a variation in the amplitude and phase that are smaller than the dimensions of the scatterer. Thus we decided to use a different method. Moving on to an established wavelength demultiplexer design utilizing nanoslits was the new starting point. After mastering the iterative algorithm stripe waveguides were put at the focal positions to study the coupling of SPPs of different wavelengths into corresponding stripe waveguide modes. Simulations were done for two types of scatterers: delta-antennas and nanoslits. It was observed that owing to the unidirectionality delta-antennas outperformed their nanoslit counterparts in coupling efficiency by nearly two folds. This design may be generalized for different wavelengths and a larger number of focal points.