Plasmonic logic gates at optimum optical communications wavelength
  1. Tez No: 729175
  2. Yazar: ZAID SAAD HUSSEIN AL-SABEA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Elektromanyetik dalgaları metal-dielektrik veya dielektrik-metalde sınırlayan plazmonik devreler arayüz, elektronik ve fotonikteki sorunları çözme potansiyeline sahiptir. Bu tez sunar tüm optik mantık kapılarını uygulayabilen küçük bir tasarım (300 nm x 300 nm) (NOT, AND, OR, NAND, NOR, XOR ve XNOR) 1550 nm dalga boyunda Nano-halka izolatörü-Metal- yalıtkan (IMI) plazmonik dalga kılavuzları ve sonlu elemanlar yöntemi (FEM). gerçekleşmesi sonuçların tasarımı ve simülasyonu COMSOL Multiphysics kullanılarak gerçekleştirilir, paket yazılım (sürüm 5.5). Önerilen tasarım iki boyutludur (2-D), mükemmel bir soğurucu sınır koşulu olarak hizmet eden eşleşen katman. Önerilen projede kullanılan malzemeler tasarım, şeritler ile düşük kırılma indeksli dielektrik malzeme (kristal) ve gümüştür ve gümüşten yapılmış iki Nano halka ve yapının geri kalanı düşük kırılma indisinden yapılmıştır dielektrik malzeme (kristal) (kristal). Bu kapılar yıkıcı ve kontrol ve giriş sinyalleri arasındaki yapıcı parazitler. İletim eşiği ile 0.25, önerilen yedi plazmonik mantık kapısının tümü tek bir tasarımda gerçekleştirilebilir. Dizayn NOT kapısında %134, OR kapısında %223 maksimum aktarım ile yedi mantık kapısı gerçekleştirir, Tasarımın optimum ve mükemmel tasarım olduğu NAND kapısında %134 ve XNOR kapısında %223 ve modülasyon derinliği çok yüksektir çünkü tüm kapılarda %90'dan fazladır. Son olarak, önerilen çalışma, tüm optik inyal sistemleri için temel bir yapı taşı olarak kabul edilir. işleme ve entegre fotonik devreler, ultra- yüksek hızlı ve tamamen optik bilgisayarlar
Özet (Çeviri)
Plasmonic circuits, which confine electromagnetic waves in metal- dielectric or dielectric-metal interface, have the potential to address issues in electronics and photonics. This thesis presents a small design (300 nm x 300 nm) that can implement all-optical logic gates (NOT, AND, OR, NAND, NOR, XOR, and XNOR) at 1550 nm wavelength utilizing Nano-ring insulator-Metal-insulator (IMI) plasmonic waveguides and the finite element method (FEM). The realization of the design and the simulation of the results are accomplished using COMSOL Multiphysics, package software (version 5.5). The suggested design is two-dimensional (2-D), with a perfect matching layer serving as the absorbing boundary condition. The materials used in the proposed design are the low refractive index dielectric material (crystal) and silver, with the stripes and two Nano-rings made of silver and the rest of the structure made of a low refractive index dielectric material (crystal) (crystal). These gates work on the basis of destructive and constructive interferences between control and input signals. With a transmission threshold of 0.25, all seven suggested plasmonic logic gates may be realized in a single design. The design realizes seven logic gates with maximum transmission 134% at NOT gate, 223% at OR gate,134% at NAND gate and 223% at XNOR gate where the design is optimum and excellent design and the modulation depth is very high because it's ranges in all gates more than 90%. Finally,the suggested work is regarded as a basic building block for systems of all-optical signal processing and integrated photonic circuits, opening the way for optical chip circuits with ultra- high speed and all-optical computers