Kargo sektöründe kalite fonksiyon göçerim uygulaması
Quality function deployment application in cargo sector
- Tez No: 461787
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABAHATTİN KEREM AYTULUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde Globelleşen Dünya'ya karşı firmalar arasında ki rekabet hızla artmaktadır. Bu şartlar da işletmeler ayakta kalabilmek için sundukları hizmet veya ürettikleri ürünler ile müşterilerin istek ve memnuniyetini karşılamak için çeşitli arayışlar içindedirler. Kalite Fonksiyon Göçerimi firmaların müşterileri tanımalarına yardım eden, müşteri istek ve ihtiyaçları doğrultusunda müşterilereen kısa sürede cevap verebilen bir yöntemdir. Yöntemin temelinde müşterilerin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda hareket etmek vardır. Bu çalışmanın amacı Kalite Fonksiyon Göçerim'inin bir hizmet firmasında nasıl uygulanacağı ortaya koyulacaktır. Bu amaç doğrultusunda lojistik sektörünün öncü firmalarından bir kargo firması seçilmiştir. Seçilen firmada QFD çalışması yapılmıştır. Çalışma yapılırken kullanılan bilgiler anket ve karşılıklı görüşme yoluyla müşteri, firma çalışanları ve yöneticilerinden alınmıştır. Bütün bu uğraşlar sonucunda kargo firmasının kalite evi ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the competition between the companies against the Globling World is increasing rapidly. These conditions are also in the search for the service to be able to survive or to meet the demands and satisfaction of the customers with the products they produce. Quality Function Immunity is a method that helps firms to identify customers and respond to customers in the shortest possible time in line with customer requests and needs. At the core of the method is to act in line with the needs and desires of the customers. The purpose of this study is how Quality Function Mycology will be implemented in a service firm. A cargo company was chosen from the leading companies of the logistics sector. QFD work was done at the selected firm. The information that was taken from the customer, company employees and managers through questionnaires and interviews. Because of all these efforts, the cargo company's quality house has been constructed.