İstanbul ili buğday ekim alanlarında görülen önemli yabancı ot türleri, yoğunlukları ve rastlanma sıklıklarının belirlenmesi
Determination of significant weed species in wheat growing areas of Istanbul province, their intense and frequency of coincidance
- Tez No: 461796
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ADNAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma İstanbul İli buğday ekim alanlarındaki yabancı ot türlerini, yoğunluklarını ve rastlanma sıklıklarını belirlemek için, 2016 yılı Nisan ve Mayıs aylarında yürütülmüştür. Bu amaçla İstanbul İli Arnavutköy, Silivri, Çatalca, Büyükçekmece, Başakşehir, Avcılar, Beylikdüzü ve Esenyurt ilçelerinde toplam 53 tarlada, 381 örnekleme yaparak türler ve yoğunlukları belirtilen ilçelere göre belirlenmiştir. Yapılan araştırmalar sonucu 17 familyaya ait 40 adet yabancı ot türü belirlenmiştir. Bu yabancı otlardan Veronica hederifolia L. (6,10 bitki/m2), Convolvulus arvensis L. (5,08 bitki/m2), Sinapis arvensis L. (3,25 bitki/m2), Galium spp. L. (1,59 bitki/m2), Phalaris spp. (1,34 bitki/m2), Adonis flammae JACQ. (1,06 bitki/m2), Lamium purpureum L. (0,63 bitki/m2), Dasypyrum villosum ( L.) CAND. (0,46 bitki/m2), Poa annua L. (0,37 bitki/m2), Equisetum arvense L. (0,35 bitki/m2) türleri il çapında en yoğun 10 tür olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate significant weed species seen in wheat growing areas of İstanbul province, their intense and frequency of coincidence was realised on April and May 2016 year. For this aim the species and their densities were determined according to district by during observations on total 381 square wheat fields of 53 fields (Arnavutköy, Silivri, Çatalca, Büyükçekmece, Başakşehir, Avcılar, Beylikdüzü ve Esenyurt). As a result, 40 weed species of 17 family were identified. Among them, Veronica hederifolia L. (6,10 plants/m2), Convolvulus arvensis L. (5,08 plants/m2), Sinapis arvensis L. (3,25 plants/m2), Galium spp. (1,59 plants/m2), Phalaris spp. (1,34 plants/m2), Adonis flammae JACQ. (1,06 plants/m2), Lamium purpureum L. (0,63 plants/m2), Dasypyrum villosum (L.) CAND. (0,46 plants/m2), Poa annua L. (0,37 plants/m2), Equisetum arvense L. (0,35 plants/m2) species were the top most frequently coincided ones in the province.