Tekirdağ ili Saray ilçesinde meyve ağaçlarında bulunan Pentatomidae (Heteroptera) türleri üzerinde araştırmalar
Investigations on Pentatomidae (Heteroptera) species on the fruit trees in Saray district in Tekirdag
- Tez No: 461795
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN KIVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Entomoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma Tekirdağ İli Saray ilçesinde meyve ağaçlarında bulunan Pentatomidae (Hemiptera, Heteroptera) türlerini tespit etmek amacıyla yürütülmüştür. Örnekler 2015-2016 yıllarında Mart-Kasım aylarında Saray'ın Merkez, Ayvacık, Büyükyoncalı, Küçükyoncalı ve Sefaalan mahallelerinden toplanmıştır. Çalışma sonunda Pentatomidae familyasından 14 cinse bağlı 17 türe ait 175 örnek toplanmıştır. Belirlenen türler içerisinde Rhaphigaster nebulosa (Poda), Nezara virudula (Linnaeus) ve Dolycoris baccarum (Linnaeus) yoğunluk ve yaygınlık açısından dikkate değer fitofag türler olarak tespit edilmiştir. Picromerus bidens (Linnaeus) ve Zicrona caerulea (Linnaeus) türleri predatör türlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the species of Pentatomidae (Hemiptera, Heteroptera) found on fruit trees in the district of Saray in Tekirdağ. Specimens were collected from Ayvacık, Büyükyoncalı, Küçükyoncalı and Sefaalan districts of Saray between March-November in 2015-2016 years. At the end of study 14 genus connected 175 samples from 17 species belonging to the family of Pentatomidae was collected. Among the identified species, Rhaphigaster nebulosa (Poda), Nezara virudula (Linnaeus) and Dolycoris baccarum (Linnaeus) has been identified as a considerable phytophagous in terms of majority prevalence. Picromerus bidens (Linnaeus) and Zicroma caerulea (Linnaeus) species are predator species.