Tunceli Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi'nin yeniden boyutlandırılması
Tunceli Biological Wastewater Treatment Plant resizing
  1. Tez No: 461811
  2. Yazar: ŞAFAK BUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUMAN YILDIRIM, YRD. DOÇ. DR. VEYSEL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tunceli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tarihin başlangıcından beri suyun kullanılmasındaki başarı, toplumun ekonomik gücünü ve medeniyetin seviyesini belirlemiştir. Nüfusun yoğun olduğu yörelerde, kirletici miktarının daha fazla olması, kirlenmenin öncelikle büyük yerleşim bölgelerinde hissedilmesine yol açmıştır. Dünya nüfusunun hızlı bir şekilde büyümesi; su ve yiyecek sağlama ihtiyaçlarını arttırmaktadır. Ülkemiz büyüme süreci içerisinde olup, hızlı nüfus artışının, endüstriyel, kentsel ve tarımsal faaliyetlerin yol açtığı çevre sorunları ve tahribatı sınırlı su kaynaklarının kirlenmesine ve erişilebilir suyun stratejik ve ekonomik bir meta haline gelmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı, atık su bertaraf çalışmaları hemen hemen tamamıyla büyük yerleşim bölgeleri üzerinde yoğunlaşmıştır. Literatürde, büyük yerleşim yerleri için arıtma tesislerinin dizayn, yapım ve işletmeleri ile ilgili olarak yeteri kadar çalışmaya rastlanmakta iken, özellikle küçük yerleşim yerleri için bu bilgiler yetersiz kalmaktadır. Bu çalışmada, Tunceli ili güncel nüfusuna göre hesaplanan atıksu debisi, aktif halde bulunan Biyolojik Atık su Arıtma Tesisinin tüm ünitelerinin mevcut debiye göre tekrar hesaplanmıştır. Amaç debiye göre doğru projelendirilmeyen biyolojik atık su arıtma tesisi proje hatalarının belirlenip yeniden boyutlandırarak biyolojik atık su arıtma tesisinin daha verimli çalıştırılması, işletme maliyetlerinin düşürülmesi ve çıkış suyu kalitesini arttırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Success in using water has determined the economic power of communities and level of civilization since the beginning of history. In areas which are overpopulated, there is a greater likelihood of water contamination. Thus, pollution in large residential areas is an established problem. The rapidly increasing population of the world has raised awareness of the need to provide water and food. Nowadays our country is developing. Therefore, industrial, urban and agricultural activities which cause environmental problems have induced destruction-limited water resources becoming polluted and accessible water which becomes a strategic and an economic meta. For this reason, wastewater disposal works have largely concentrated on large residential areas. In the literature, while there are sufficient studies related to the design, production and operation of treatment plants for large residential areas, strategies have not yet been developed for small settlements. In this study, units of wastewater discharge, which is calculated on the basis of the current population in Tunceli, was actively recalculated for the Biologic Wastewater Treatment Plant at present capacity. The aim is to recalculate the capacity of the biologic wastewater treatment plant which is not truly conceptualised the project has been identified, redesign the system and so that it operates more productively, decreases operating costs and increased quality of exit water.