Melt spinning yöntemiyle üretilen CuAlMn esaslı şeritlerin yapısal, şekil bellek ve manyetik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of structural, shape memory and magnetic properties of CuAlMn based ribbons produced by melt spinning method
  1. Tez No: 461828
  2. Yazar: MURAT EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, melt spinning yöntemi kullanılarak ağ. % 13 Al ve ağ. % 1-14 Mn elementi içeren CuAlMn esaslı hızlı katılaştırılmış şeritler üretilmiştir. Üretilen şeritlerin yapısal, şekil bellek ve manyetik özellikleri araştırılmıştır. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen XRD ve SEM analizleri neticesinde, ağ. % 5 ve altı Mn miktarına sahip şeritlerde anafazın β1ı martenzitten , % 7 ve üzeri Mn miktarında ise anafazın γ1ı martenzitten oluştuğu gözlenmiştir. Bunun yanısıra, yüksek manganlı şeritlerde martenzite dönüşmeden kalan östenitin varlığıda tespit edilmiştir. Üretilen şeritlerin kesitlerinden elde edilen mikroyapı görüntülerinden tanelerin çubuksu ve eşeksenli şekillere sahip olduğu belirlenmiştir. Yapılan DSC analizlerinden faz dönüşüm sıcaklıklarının Mn miktarına bağlı olarak değiştiği tespit edilmiştir. Östenit-martenzit ve martenzit-östenit ters dönüşüm sıcaklıklarının artan mangan miktarıyla azaldığı, ferromanyetik-paramanyetik ve paramanyetik-ferromanyetik faz dönüşüm sıcaklıklarının ise artan mangan miktarıyla arttığı gözlenmiştir. %5 ve altı Mn içeren şeritlerde iki yönlü, % 7 ve üzeri Mn miktarında ise tek yönlü şekil bellek özelliği geliştiği saptanmıştır. Aynı zamanda, yüksek Mn içeren şeritlerde manyetik bellek etkisi oluştuğu belirlenmiştir. VSM cihazında gerçekleştirilen ölçümler sonucunda, üretilen şeritlerde Mn miktarının artmasıyla saturasyon değerinin de arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, rapidly solidified CuAlMn based ribbons containing % 13 Al and 1-14 % Mn element by weight were produced by melt spinning method. The structural, shape memory and magnetic properties of produced ribbons were investigated. The parent phase was β1ı martensitic for ribbons with Mn content of 5 % wt. or less, whereas γ1ı martensitic for 7 % wt. or over. Retained austenite was also observed in ribbons including high manganese. The microstructure of produced powders consisted with stick-like and equaxial shaped grains. The phase transformation temperatures changed with Mn amount. Austenite-martensite and martensite-austenite phase transformation temperatures decreased with increasing manganese content, while ferromagnetic-paramagnetic and paramagnetic-ferromagnetic phase transformation temperatures increased with increasing manganese content. Two-way shape memory property was observed for ribbons containing 5 % wt. Mn or less whereas one-way for 7 % or over. The magnetic memory effect occurred in the ribbons containing high Mn. The saturation value increased with increasing Mn amount in the produced ribbons.