Bütünleşik bir kalite fonksiyon yayılımı yaklaşımıyla yonga levha üretiminde ürün ve süreç kalitesinin iyileştirilmesi
Improving quality of production and process in the manufacturing of particle board with an integrated quality function deployment approach
- Tez No: 461827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kalite Fonksiyon Yayılımı (KFY) tekniği müşteri isteklerini ürüne ve üretim sürecine yansıtan bir kalite geliştirme aracıdır. Geleneksel KFY'de teknik karakteristiklerin (TK) önem dereceleri, teknik tarafı ilgilendiren maliyet, çevreye etkileri, uygulama kolaylığı, çalışana etkisi gibi faktörleri dikkate almadan sadece müşteri beklentisine (MB) göre belirlenmektedir. Bu çalışmada ise literatürden farklı olarak teknik karakteristiklerin önem dereceleri hem müşteri tatmin düzeyini karşılaması hem de firma çıkarlarına uyması esasına göre belirlenmiş ve önerilen çok yönlü model ağaç bazlı panel endüstri sektöründe faaliyet gösteren bir firmada uygulanmıştır. Kalite Evi'nde müşteri yapısına göre farklı tipte anketler oluşturularak Hedef Programlamayla müşteri beklentilerinin önem dereceleri hesaplanmıştır. Teknik karakteristiklerin firma açısından etkin olup olmadıklarının ve etkinlik derecelerinin belirlenmesinde KFY, Veri Zarflama Analizi (VZA) ile bütünleşik kullanılmaktadır. Kalite Evi'nde ilişkilerin oluşturulmasında uzmanların dilsel ifadeleri bulanık sayılara dönüştürülerek modele esneklik sağlanmış ve belirsizlik giderilmiştir. Önerilen modelde Hedef Programlama'nın, VZA'nın ve bulanık mantığın bir arada kullanılması KFY'nin disiplinler arası bir yöntem olduğunu ve sonuçlarının sayısal bir temelden gelmesi nedeniyle de güvenilir ve gerçekçi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Quality Function Deployment (QFD) technique is a quality improvement tool that reflects customer needs and requirements to product and production process. The importance rating of technical characteristics in traditional QFD is determined only by customer requirements (CR), without taking into account such factors as technical cost, environmental impact, ease of implementation, worker effect. In this study, unlike the literature, the importance rating of technical characteristics (TC) were determined based on the principle not only to meet customer satisfaction levels but also to comply with company interests and the proposed multidimensional model has been implemented in a firm operating in the forest industry. Different types of questionnaires were created according to the customer structure in the House of Quality and the importance ratings of customer requirements were calculated by Goal Programming (GP). Data Envelopment Analysis (DEA) is integrated with QFD in terms of whether the TCs are effective for the firm. The linguistic expressions of experts in the construction of relations in the House of Quality were transformed into fuzzy numbers. The use of GP, DEA and fuzzy logic in the proposed model shows that QFD is an interdisciplinary method. Method is also reliable and realistic because its results come from a numerical basis.