Mikrokanallarda karma taşınım: Viskoz yayılım etkisi
Mixed convection in microchannels: Effect of viscous dissipation
- Tez No: 461830
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, düşey olarak konumlandırılmış iki temel mikro geometrideki (düzlemsel ve dairesel kesitli mikrokanal) içerisindeki karma taşınım problemi sayısal olarak incelenmiştir. Seyrelme (Kn) ve viskoz yayılım (Br) etkilerinin dahil edildiği analiz, tam gelişmiş laminer akış koşulları için hem sürekli ortam akış durumu hem de kaygan akış durumu için ayrı ayrı gerçekleştirilmiştir. Kanal cidarlarında sabit ısı akısı ve sabit yüzey sıcaklığı olmak üzere iki farklı termal sınır koşulu öngörülmüştür. Süreklilik, momentum ve enerjinin korunumu denklemlerinin çözümünde yarı-analitik bir yöntem olan pertürbasyon yöntemi kullanılmıştır. Seyrelme düzeyini belirlemek için cidarda hız kayması ve sıcaklık sıçraması dikkate alınmıştır. Her bir mikrogeometri için Knudsen sayısının artışıyla Nusselt sayısının azaldığı belirlenmiştir. Viskoz yayılım düzeyinin artışıyla genel karakter olarak ısı transferinin azaldığı görülmüştür. Ayrıca, Brinkman sayısı ve ısı akısı oranının belirli değerlerinde Nusselt sayısının süreksiz olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, mixed convection in two different vertical micro geometries (mainly parallel-plane microduct and microtube) is investigated numerically. For fully developed flow condition, either the continuum flow regime or slip flow regime is analyzed, respectively, considering the rarefaction (Kn) and viscous dissipation (Br). Two different thermal boundary conditions are applied at the walls: uniform temperature and uniform heat flux. Perturbation method, a semi-analytical method, is used in solution of conservations of mass, momentum and energy equations. For determining the rarefaction level, velocity slip and temperature jump are taken into account. Generally, it is determined that Nusselt number decreases with an increase in Knudsen number for each micro geometry. It is also disclosed that Nusselt number generally decreases with an increase in viscous dissipation. In addition, a singularity is observed for some specific values of Brinkman number and ratio of wall heat flux.