Minikanallarda kaynamalı akışta ısı transferinin deneysel incelenmesi
An experimental investigation of heat transfer in flow boiling in minichannels
- Tez No: 461831
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde, minikanallarda kaynamalı akışta ısı transferi deneysel olarak incelenmiştir. Çalışmada, aynı hidrolik çapa, fakat farklı genişlik ve derinlik değerlerine sahip beş adet tek kanallı ısı alıcı kullanılmıştır. Kaynama mekanizmasının daha ayrıntılı anlaşılabilmesi için sıcaklık ve basınç ölçümleri ile eş zamanlı olarak akış görüntüleme çalışması yapılmıştır. Farklı kütle akıları, kuruluk dereceleri, ısı akıları ve genişlik/derinlik oranının (AR) ısı transfer katsayısı ve toplam basınç düşümü üzerindeki etkisi incelenmiştir. Geniş çalışma koşulları altında optimum AR değeri elde edilmiştir. Baskın ısı transfer mekanizmasının kabarcıklı kaynama; baskın akış desenlerinin ise kabarcıklı ve uzun kabarcıklı akış (slug flow) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, flow boiling heat transfer in minichannels is investigated experimentally. In the study, five single-channel heat sinks having the same hydraulic diameter but different width and depth values are tested. In order to understand boiling mechanism in detail, flow visualization tests are conducted as well as the temperature and pressure measurements. The effects of different values of the mass flux, vapor quality, heat flux and width to depth (aspect ratio) on heat transfer coefficient and pressure drop are obtained. For a broad range of working parameters optimum value of aspect ratio is determined. It is disclosed that nucleate boiling is the dominant heat transfer mechanism while the dominant flow patterns are bubbly and slug flow.