Orta Karadeniz bölgesinin kabuk yapısının gravite verileri ile modellenmesi
Crust structure modeling with gravity data in Mid-Karadeniz region
  1. Tez No: 461836
  2. Yazar: ABDURRAHMAN YASIR PARLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Orta Karadeniz Bölgesi tektonik açıdan önemli bir bölgedir. Bölgenin sismik aktivitesi fay zonları boyunca yüksek, diğer yerlerde ise oldukça düşüktür. Bu çalışmada sismik aktivite farklılıklarının sebepleri, bölgeye ait Dünya Gravite Haritası 2008 (EGM08) Bouguer gravite anomalileri ve son 30 yıla ait sismisite bilgileri kullanılarak araştırılmıştır. Bölgeye ait Bouguer gravite anomalilerinin radyal ortalama güç spektrumlarından yumuşak ve sıkı sediment tabaka sınırları, temel kaya, Conrad ve Moho sınırlarının ortalama derinlikleri belirlenmiştir. Ayrıca, Moho derinlik hesabında kullanılmak üzere süzgeçleme için gerekli olan dalga sayısı belirlenmiştir. Spektrumun farklı eğilimli doğrusal parçalarından yumuşak ve sıkı kaya sınırı, temel kaya, Conrad ve Moho ortalama derinlikleri sırasıyla 2,812 km, 6,418 km, 10,980 km ve 39,956 km olarak bulunmuştur. Parker-Oldenburg gravite ters çözüm algoritmasıyla Moho'nun 3B geometrisi modellenmiştir. EGM08 Bouguer gravite anomalileri kullanılarak hesaplanan Gravimetrik Moho ile topoğrafya verilerinin kullanımıyla hesaplanan İzostazik Moho yüzeyleri karşılaştırılmıştır. Daha sonra deneysel formüller kullanılarak, Moho yüzeyleri hesaplanmıştır. Hesaplanan yüzeyler kıyaslanmıştır ve böylece bölgeye ait Moho topografyası en doğru şekilde modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Mid-Karadeniz Region is a tectonically important region. The seismic activity of the zone is high throughout the fault zones and relatively low in other places. In this study, the causes of seismic activity differences were investigated using EGM08 Bouguer gravity anomalies and seismicity information for last 30 years of the region. The mean depths of the soft and hard sediment, basement, Conrad and Moho interfaces have been determined using the radial mean power spectra of the Bouguer gravity anomalies of the region. In addition, the cut-off wavenumber has been determined for filtering the Bouguer gravity data to calculate the depth of the Moho topography. The mean depths of the soft and hard sediment, basement, Conrad and Moho interfaces have been calculated as 2,812 km, 6,418 km, 10,980 km and 39,956 km, respectively by the linear segments of the spectrum in different trends. The Parker-Oldenburg algorithm has been used to model the geometry of the Moho topography. The gravimetric Moho that was calculated using EGM08 Bouguer gravity anomalies and the isostatic Moho that was calculated using topographic data were compared. As a result of this comparison, the correctness of the gravimetric Moho has been revealed. Then, Moho surfaces were calculated using different empirical formulas. The calculated surfaces were compared and thus the Moho topography of the region was modeled in the most accurate way.