Orta Anadolu bölgesi kabuk yapısının yer ve hava gravite verileri ile modellenmesi
Determination of the crustal structure of the central Anatolia region using ground and airborne gravity data
  1. Tez No: 967599
  2. Yazar: MERT KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZKAPTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez kapsamında, Orta Anadolu Bölgesi'nin kabuk yapısının ve kabuk kalınlığının belirlenmesine yönelik hava ve yer gravite verileri birlikte kullanılmıştır. Çalışmanın temel amacı, bölgenin yer altı yapısının tezde kullanılan gravite verileriyle modellenmesi ve elde edilen sonuçların mevcut jeofizik ve jeolojik verilerle ilişkilendirilmesidir. Bu sebeple Türkiye Cumhuriyeti Harita Genel Müdürlüğü ve diğer uluslararası veri tabanlarından elde edilen gravite verilerinin Oasis Montaj veri işleme programı kullanılarak analizi yapılmıştır. Veri işlem sürecinde alınan gravite ölçümlerine çeşitli jeofizik düzeltmeler (serbest hava düzeltmesi, Bouguer düzeltmesi, Topografik düzeltme vb.) uygulanmış olup, bölgesel ve yerel sayısal yükseklik model haritaları (DEM) kullanılarak çeşitli filtreleme teknikleri uygulanmıştır. Bütün bu işlemler Oasis Montaj Programında yapılmıştır. Filtreleme işlemleri sonucunda elde edilen gravite anomali haritaları, çalışma bölgesindeki yoğunluk farklarına göre oluşan yeraltı yapılarının modellenmesine olanak sağlamıştır. Bu Anomaliler CRUST 1.0 kabuk modeli ve bölgede yapılan diğer jeofizik çalışmalarla karşılaştırılarak bölgesel anlamda kabuk kalınlığı değişimleri ve kabuk yapısı yorumlanmıştır. Çalışma bölgesinde minimum 27 km, maksimum 42 km'lik bir kabuk kalınlığı ve 1-3 km arasında değişen sediman kalınlığı hesaplanmıştır. Bu tez çalışması ileride yapılacak jeofizik araştırmalara da temel oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the investigation of the crustal structure and the determination of crustal thickness in the Central Anatolia Region through the integrated use of ground-based and airborne gravity data. The primary objective is to model the subsurface geological features of the region using gravity measurements and to correlate the results with existing geophysical and geological datasets. For this purpose, gravity data obtained from the General Directorate of Mapping of the Republic of Turkey and various international databases were processed using the Oasis Montaj geophysical software platform. During the data processing phase, standard geophysical corrections such as free-air, Bouguer and topographic correction were applied to the raw gravity measurements. Additionally, various filtering techniques were applied using regional and local Digital Elevation Models (DEMs) to enhance the resolution of gravity anomalies. The filtered gravity anomaly maps enabled the interpretation of subsurface structures based on lateral density variations across the study area. These anomalies were evaluated in conjunction with the CRUST 1.0 global crustal model and previous regional geophysical studies to interpret spatial variations in crustal thickness of the region. This study not only provides a high-resolution and up-to-date perspective on the crustal features of Central Anatolia but also aims to serve as a foundational reference for future geophysical research in the region.