Taş mastik asfalt karışımlarda SBS ile birlikte PR plast S katkısının karışım performansı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of PR plast S additive on the mix performance of SBS with stone mastik asphalt
- Tez No: 461852
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF ORUÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu tez çalışmasında, Stiren-Butadien-Stiren (SBS) modifiyeli bitüm ile oluşturulmuş Taş Mastik Asfalt karışımına Pr Plast S katkı maddesi eklenerek bitümlü sıcak karışımların mekanik özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmada, %5 oranında SBS modifiyeli bitüm ile agrega ağırlığına göre %0,3 oranında elyaf ve yine agrega ağırlığına göre %0,1, %0,3, %0,5, %0,7 ve %1 oranında Pr Plast S katkı maddesi ilave edilerek numuneler üretilmiştir. Karışım numuneleri üzerinde Marshall stabilite ve akma, dolaylı çekme ve su hasarı deneyleri yapılmıştır. %0,7 Pr Plast S katkı oranına kadar stabilite değerlerinde sürekli bir artış olduğu, %0,7'den sonra ise azalma olduğu gözlenmiştir. Aynı şekilde esneklik modülünde %0,7 katkı oranına kadar artış olduğu, bu orandan sonraki ilave katkı oranında azalma olduğu gözlemlenmiştir. Su hasarına karşı en yüksek direncin ise %0,5 katkı oranında elde edildiği kaydedilmiştir. Elde edilen verilere göre Pr Plast S katkısının SBS modifiyeli Taş Mastik Asfalt karışımlarda özellikle sıcak ve yağışlı iklimlerde önemli derecede iyileşme sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Pr Plast S additive was added with different ratios into Stone Mastic Asphalt (SMA) mixes that are prepared with Stiren-Butadien-Stiren (SBS) modified bitumen, and its effect on mechanical properties of bituminous hot mixtures was investigated. In the study, 5% SBS modified bitumen was mixed with fiber (0,3% of aggregate content) and samples with Pr Plast S additive (with changing ratios; 0.1%, 0.3%, 0,5%, 0.7% and 1%) were prepared. Marshall Stability and Plastic Deformation, Indirect Tensile and Water Damage experiments were performed on mixes. It was observed that there was a steady increase in the stability values up to 0.7%Pr Plast S additive ration and a decrease after 0.7%. Additionally, it was observed that the modulus of resilient increased up to 0.7 % Pr Plast S additive ratio, while the rate of additional ratio after this additive ratio decreased. It was recorded that the highest resistance to water damage was obtained with 0.5% contribution ratio. According to the obtained datas, the result of PrPlast S addition to SBS modified Stone Mastic Asphalt mixtures has improved significantly in hot and rainy climates.