Bluetooth düşük enerji iletişiminde gelişmiş şifreleme standardı (AES) şifreleme, uygulama ve karmaşıklık analizi
Implementation and complexity analysis of embedded advanced encryption standard (AES) in bluetooth low energy communication
- Tez No: 461895
- Danışmanlar: PROF. DR. SARP ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezi STM32F407 Discovery geliştirme board ve akıllı mobil telefon arasında Bluetooth düşük enerji bağlantı kurarak aktarılan veriler üzerinde gelişmiş şifreleme standardı uygulanıp anlatmaktadır. Üstelik Bluetooth düşük enerji üzerinde aktarılan veriler üzerinde uygulanan gelişmiş şifreleme standardının ne kadar zaman harcandığını, yani zaman karmaşıklığından bahsetmektedir. Yani, teori olarak 16 bayt altında olan veriler aynı zaman içinde şifrelenip şifrelenmediğini kontrol etmekte olup verilerin miktarı arttıkça ne kadar zaman kaybettiğini belirlenip analiz yapılmaktadır. Verileri kısa mesafede göndermek için yapılan ve açık olan Bluetooth düşük enerji protokolü dünyanın her yerinde kullanılmakta ve piyasada yeni çıktığı için hızla gelişmekte olan bir teknolojidir. Örneğin, Bluetooth düşük enerjili hoparlör, insanların sağlığı için yardımı dokunan kalp atış ölçümü ve her türlü veri gönderilmesi için uygulanmıştır. Dolayısıyla Bluetooth düşük enerji, kullanılan donanımlar üzerinde şifreleme uygulanırsa veriler daha güvenli bir şekilde aktarılabilmekte ve herhangi biri tarafından kolayca bozulmasını önlemektedir. Aynı zamanda uygulanan gelişmiş şifreleme standardı simetrik olduğu için onu kullanarak şifrelenen verinin çözülmesi daha zordur ve bu şifreleme algoritması Birleşik Amerika devletinde şifreleme standardı tarafından kabul edilmiş bir algoritma olduğu için güvenirliği her açıdan sağlanmıştır. Veri şifreleme, veri haberleşmesinde kullanılarak daha gelişmiş hale gelmekte olup aynı anda veri şifrelemede harcanan zamanı da azaltmaktadır. Bu yüzden düşük güçlü BLE'de AES uygulanıp onun üzerinde analiz yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis describes and applies the advanced encryption standard on data transmitted by establishing Bluetooth low energy connection between the STM32F407 Discovery development board and the smart mobile phone. In addition, it mentions the time spent by the advanced encryption standard applied on the data transmitted through Bluetooth low energy, i.e. the time complexity. Thus, theoretically, it is checked whether the data under 16 Bytes is encrypted during the same time or not and also the duration of time wasted as the data amount increases is analysed. The Bluetooth low energy protocol, which is open and ready to send data over short distances, is being used all over the world and is a rapidly evolving technology since it was recently introduced to the market. For instance, the Bluetooth low-power speaker has been applied to send heartbeat measurements and any data to help people's health. Therefore, if encryption is applied on the used hardware in the Bluetooth low energy, the data can be transmitted more securely and its easily corruption by anyone is prevented. At the same time, since the advanced encryption standard applied is symmetric, it is more difficult to decrypt the encrypted data using it. Moreover, since this encryption algorithm is an algorithm adopted by the United States government's encryption standard, reliability is provided at every angle. Data encryption is becoming more sophisticated by using it in data communication and at the same time it is reducing the time spent encrypting the data. Therefore, analysis was done by applying AES on low-power BLE.