PHP applications, K-wave simulations and experimental studies for medical ultrasound
Tıbbi ultrason için PHP temelli bilgisayar uygulamaları, K-wave benzetimleri ve deneysel çalışmalar
- Tez No: 461929
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÜNERİ GENÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tıbbi ultrason alanında hazırlanmış bu çalışma; teorik hesaplamalar, sayısal simülasyonlar ve deneysel çalışmalar olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümün amacı biyomedikal mühendislik öğrencilerinin etkileşimli eğitimlerine katkıda bulunmak için bilgisayar kodları hazırlamaktır. Bu amaçla PHP hypertext preprocessor programlama dili kullanılarak bilgisayar temelli Tıbbi Ultrason uygulamaları hazırlanmıştır. Bilgisayar uygulamalarının yayınlandığı internet adresinin sağladığı etkileşimli, görsel ve görece ucuz altyapı sayesinde öğrenciler ultrason temellerini kavrama imkanı bulacaktır. Bu uygulamalar sayesinde Snell Kanunları, Ultrason Yansıma ve İletim Karakteristiği, Sönümlenme Kavramı, Basınç Dalgası, Güç ve Enerji Konseptleri, Doppler Etkisi, Basınç-Elektrik Üretimli Maddeler, Yakın Alan, Uzak Alan Hesaplamaları, Dönüştürücü Tasarım, A-Mod ve B-Mod Ultrason Sistemleri, Frekans ve Doku Tipi Değişimlerinin Etkisi gibi konular çalışılabilecektir. İkinci bölüm; biyolojik dokulardaki ultrason dalga hesaplamalarını için hazırlanmış benzetim çalışmalarını içermektedir. Bu benzetimlerde MATLAB için hazırlanmış açık kaynak kodlu bir akustik araç kutusu olan k-Wave kullanılmıştır. Çözümlerdeki doğruluk ve hız, basit kaynak ve geometriler kullanılarak değerlendirilmiştir. Üçüncü bölüm deneysel çalışmalara ayrılmıştır. İlgili ölçümler gerçek bir ultrason görüntüleme sistemi ile yapılmış ve 16 kanallı doğrusal faz dizi dönüştürücü kullanılmıştır. Ölçüm ve deneyler için akustik fantomlar hazırlanmıştır. Fantom deneylerinin yapıldığı aynı geometri ve akustik özellikler, PHP temelli tek boyutlu pulse eko uygulaması ve k-Wave benzetimleri için de hazırlanmış ve uygulanmıştır. PHP uygulaması, k-Wave benzetimi ve deneysel çalışmalarda elde edilen sinyallerin benzerlik ve farklılıkları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has three parts related to theoretical calculations, numerical simulations and experimental studies in the field of medical ultrasound. The goal of the first part is to prepare computer codes for the education of biomedical engineering students. For this purpose, a series of computer applications is prepared using the hypertext preprocessor (PHP) programming language. Accessing the associated internet address, the students will be able to learn the basics of ultrasound using the interactive, visual, cost-effective infrastructure of the developed computer applications. Snell's Law, Reflection and Transmission Characteristics of Ultrasound, Attenuation Phenomenon, Pressure Wave, Power Intensity Concepts, Doppler Effect, Piezoelectric Materials, Near and Far Field Calculations, Transducer Design, A-Mode and B-Mode Ultrasound, Effects of Frequency and Tissue Types can be studied by means of these applications. The second part includes simulation studies made for the calculation of ultrasound waves in biological tissues. In these simulations, an open source acoustic toolbox for MATLAB (k-Wave) is used. The accuracy and speed in solutions are assessed using simple sources and body geometries. The third part is on the experimental studies. Experiments are conducted using an ultrasound system that employs a 16-channel phased array ultrasound transducer. Ultrasound phantoms are developed and used to acquire pulse-echo signals. The same geometry and acoustic properties of the phantom are used to acquire one-dimensional pulse echo signals in the PHP application and in the K-Wave simulations. The similarities and differences in the signals obtained from the PHP application, K-Wave simulation, and experimental studies are discussed.