The design of a high frequency pulse width modulation integrated circuit with external synchronization capability
Harici senkronlanabilen yüksek frekanslı darbe genişlik modülasyonu tümleşik devresi tasarımı
- Tez No: 461930
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH KOÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasında, 0.35 µm CMOS üretim tekniği ile üretilen analog yüksek frekanslı darbe genişlik modülasyonu (PWM)tümleşik devresi(IC) tasarımı ve uygulaması sunulmaktadır. PWM IC, daha iyi bir frekans karakteristiği için doğal örneklemeye dayalı darbe genişlik modülasyonunu kullanmaktadır. Modülasyon frekansı kullanıcı tarafından ayarlanabilir olup 5 MHz değerine kadar arttırılabilir. PWM IC, çıkış olarak PWM işareti ve onun tersini verir. Analog üçgen üretimi sayesinde, sayısal uygulamalara göre daha yüksek çözünürlük ve daha az nicemleme hatası gösterir.Harici saat ile kontrol edilebilen mimarisi, birden fazla PWM IC çipinin senkronlanmasını sağlar.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the design and implementation of an analog high frequency pulse width modulation (PWM) integrated circuit (IC), which is fabricated in 0.35 µm CMOS process. The PWM IC employs the natural sampling based PWM generation instead of the uniform sampling method for better spectral response. The modulation frequency is user adjustable and can be increased up to 5 MHz. The PWM IC outputs the generated PWM signal and its complement. Thanks to its analog triangle wave generation, it provides higher resolution and less quantization error compared to the digital implementations. External clock-controlled architecture of the PWM IC allows multiple chips to be synchronized