Uzaktan algılanan biyolojik işaretlerin modem yardımıyla bilgisayara aktarılması
- Tez No: 46193
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET KORÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET: Bu çalışma Biyotelemetri sisteminin radyo frekanslı verici-alıcı ve telefon hatları üzerinden uzak mesafelerdeki merkezlere bilgi aktanım kısmım oluşturur. Sistem genel olarak beş kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda; H8/532 16 bit mikrodeneüeyicisi tarafından analog/sayısal dönüşümü yapılarak 0-5 V arası gerilim seviyeli 9600 baud'luk sayısal seri çıkış işaretinin modüle edilmesidir. Modüle işlemi sonucunda frekans saçımmım önlemek için bant geçiren filtre kullanılmıştır. İkinci kısımda; sürücü kuvvetlendiriciler ve frekans modülasyonlu verici kısmı bulunmaktadır. Verici kısmı hasta üzerinde olup verici anteni hasta vücuduna çok yalan olacağından anten-vücut arası oluşacak kapasitenin vericinin çalışması etkilemeyecek biçimde olmasına çalışılmıştır. Üçüncü kısımda; Frekans modülasyonlu alıcıdan alman işaretler alçak geçiren ve yüksek geçiren filtrelerden geçirilmiştir. Elde edilen işaret bir karşılaştıncı ile sınırlandırılmıştır. Sınırlandırılmış işaret frekans/gerilim dönüşümü yapan faz kenetleme devresiyle demodüle edilmiştir. Dördüncü kısım; Faz kenetleme devresi ile demodüle edilen işaret alçak geçiren filtreden geçirilerek bir komparatör ve 0-5V arası gerilim sınırlaması yapan devre ile sayısal işarete çevrilir. Elde edilen sayısal işaret RS232 sürücüsü ile bilgisayara seri porttan iletilir. Beşinci kısım; Bilgisayarda depolanan bilgiler istenildiğinde MODEM aracılığı ile telefon hatları üzerinden hastanalerdeki tam merkezlerine iletilmesinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This project consists of radio frequency transmitter - receiver and transferring of data over the telephone lines to the far medical centers which is part of the biomedical system. This project consists of five different parts. The first part the analog ECG signal that we get from the patient by three elektrod is converted analog to digital by the analog to digital converter including a H8/532 16 bit microcontroller. The output of the analog/digital converter is a serial digital signal which is voltage range of between 0-5 V and the speed of the serial digital signal is 9600 bit per second. Because of the voltage level changes between 0-5 V of the serial digital signal we hat to use an entegrated circuit (ICL RS232C) to change the signal voltage range between -10V and +10V that is called standart RS232C signal. The output of the ICL RS232C entegrated circuit we have 9600 bit per second speed and the voltage range between -10V and +10V input signal for different kind of digital computer or controller that has RS232C serial port. The second part involves driver amplifiers, modulation unit and a frequency modulation transmitter unit. 9600 bit per second and the voltage range of between -10V and +10V serial digital signal is converted to 9600 bit per second and the voltage range is between +5V and +10V by DC voltage level shifting and amplification that the amplification constans is less than one. We use a VCO to voltage to frequency conversation. In the process of frequency modilation that we used has special frequencies; the central frequency fo = 13KHz, minimum frequency fnrin = 11.5KHz and maximum frequency îmax = 14.5KHz have been chosen. So the signal that voltage range is between +5V and +10V is converted to a signal that has the fixed voltage level but the frequency range of the signal is between 1 1.5 KHz and VI14.5KHz. This signal is send to the frequency modulation transmitter by a trimpot that is controls the voltage level of the frequency modulated 9600 bit per second signal. Frequency modulation transmitter s transmition frequency is between 90MHz-100MHz. Frequency modulation transmitter s transmition frequency can be change by a trimpot. Because of output power of the frequency modulation transmitter is about 40mW and the transmition frequency is between 90MHz- 100MHz that is in the range of the radio stations transmitting frequency band we have to change the transmitting frequency of the frequency modulation transmitter. For this reason the transmitting frequency of the frequency modulation transmitter is to be chosen variable. But during the trials we notice that in some local areas, specialy in the Maslak campus of the Technical University of Istanbul couse of the radio stations transmitter antenna those are very close, we had to tuned the frequency modulation receiver very sensitive. The third part involves frequency modulation receiver and demodulation unit. The signal that is received by the frequency modulation receiver that is tuned to the frequency modulation transmitter's transmition frequency between 90MHz-100MHz is passed through a hard limiter to prevent the amplitude modulation effects. Then the obtained signal is passed through a band pass filter to prevent the modulation unit against to undesired noise effects. The demodulation unit involves a phase locked loop circuit. 4046 phase locked loop entegrated circuit has been used as a frequency to voltage converter in this demodulation unit. The obtained signal that's frequency range is between 11.5KHz and 14.5KHz is converted to a signal which is voltage range is between +5V and +10V by the 4046 phase locked loop circuit that converts frequency to voltage. The voltage controlled oscillator that is in the phase locked loop circuit has some special frequencies. The central frequency of the voltage controlled oscillator fo = 13KHz, the maximum frequency of the voltage controlled oscillator fmax = 14.5KHz, the minimum frequency of the voltage controlled oscillator finin = 11.5KHz. if there is a signal that's frequency is 14.5KHz, +10V voltage level vxiappears as a output of phase locked loop circuit, if there is a signal thaf s frequency is 11.5KHz, +5V voltage level appears as a output of phase locked loop circuit. So the frequency modulated signal that have been received by the frequency modulation receiver has been demodulated by the frequency/voltage conversation. The forth part is to convert the signal thaf s voltage range is between +5V and +10V which is obtained by demodulating the phase locked loop circuit to the voltage range is between OV and +5V and the serial port by the RS232c driver. The 9600 bit per second speed signal that's voltage range is between +5V and +10V is converted to a signal thaf s voltage range between 0V and +5V by DC voltage level shifting at the speed of 9600 bit per second. Because of this obtained signal will be passed to the serial port by using the RS232C standarts the voltage range of the signal has to be change between -10V and +10V so we have to convert the voltage range of the signal. The signal thaf s voltage range is between 0 V and +5V is converted to the signal thaf s voltage range between -10V and +10V by ICL RS232C entegrated circuit. And the fift part is to monitoring the ECG signal by a computer monitor and transfering the data real-time to the far computer that is in the medical center by the MODEM over the telephone lines at the speed of 9600 bit per second. The data which is received from the COM1 serial port of the computer is used by the computer program which is written by C computer programing language is given in the part called EK-A. The. computer program that is given in the part called EK-A is executes the desired calculates and monitoring the two different derivation of the ECG signal on the computer monitor. The desired derivations are Einthoven derivation and Goldberger derivation. Now we can get some ideas about the patient heart activities by examinig the ECG signal that is on the computer monitor. We can save the desired parts of the ECG signal that is on the computer monitor by ability of the program. So we can examine the data that maybe shows a differences in the ECG signals by monitoring it on the computer monitor whenever we need. We can use the saved old signals to compare the ECG signal if there is any changes between old and the new one. By developing the computer vixxprogram we can have varius kind of special ECG detector function. For example we can add a heart beat counter or an aritmy detactor. One of the most important side of this project is to transferring of the data which is obtained by the computer that is in the fixed part in the room to another computer which is in the far medical center by MODEM that is on the COM3 serial port of the computerv over the telephone lines. The modem replaced on the COM3 serial port of computer. So we can say we read data from COMl serial port at the speed of 9600 bit per second and write data to COM3 serial port at the speed of 9600 bit per second. The monitoring process is executed as areal-time process in the second computer which is receive the data by MODEM over the telephone lines. So we can examine the ECG signal in medical centre at the same time of the first computer which is located in the fixed part in the room. In this project we used the maximum speed of 14.400 bit per second internal modems which is connected to the extendsion slot of the computer. In the computer program that is given in EK-A is used the modem's AT commands over the serial port COM3. We can use the serial port COM3 to control modem and to send and receive ECG data. The first computer reads the ECG data which is converted to digital by H8/532 16 bit microcontroler from serial port COMl and sends it to the second computer over the serial port COM3 and monitoring the ECG signal on the computer monitor at the real-time. The second computer reads the data from serial port COM3 and monitors it on the computer monitor. If a 19200 bit per second modem is used two different ECG signal can be sent to the second computer. It means two 9600 bit per second comminication channels can be used. We can use this channels at the same direction or oposite directions. So we can send same data to the first computer from the second computer. In the program which is given in EK-A asks the user 'patient name' and the telephone number that will be call. Therefore when we saved the ECG signal we know the name of the patient that we get the ECG datas. We can make a ECG data library name by name. When user writes down the telephone number that will be called the first computer dials the second computer's telephone number and the both IXcomputers connect at the speed of 9600 bit per second. The both computers monitors the same ECG signal at the same time. In this project we used electromagnetic waves to transfering the data to the fixed unit which is include computer. The analog/digital conversation unit and the modulation of the digital signal to transfering by radio frequencies part are located in the moving part on the patient body. Therefore the patient can move in the room or in the building (that is depends on the transmitter output power) during transfering of ECG signals to the computer. So patients continue to live their day life.