Drag characteristics of a historical bridge pier
Tarihi köprü ayaklarının sürtünme karakteristikleri
- Tez No: 461949
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY TOKYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Köprü inşaası, köprü ayaklarının nehir içerisinde yerleştirilmesini gerektirir. Bu ayaklar nehrin akışına engel oluşturur ve köprünün memba tarafında suyun yükselmesine sebep olur. Su seviyesindeki bu artış, köprünün rijitliğinde olumsuz bir etki yaratır ve köprü ayakları etrafında oyulmalara sebep olabilir. Köprü ayaklarının şekli önemli bir faktördür. 20. yüzyıldan itibaren, akım çizgilerine uygun köprü ayakları kullanılmıştır. Tarihte ilk olarak akım çizgilerine uygun köprü ayaklarının Mimar Sinan tarafından 16. yüzyılda kullanıldığı bilinmektedir. Buna rağmen, Diyarbakır da bulunan ve Ongözlü Köprü olarak adlandırılan tarihi bir köprüde, köprü ayaklarının akıma uygun bir şekilde tasarlandığı durumu değerlendirilmektedir. Dicle nehri üzerinde yer alan bu köprü 1065 yılında inşa edilmiştir. Bu çalışmada, Ongözlü Köprü ayaklarının şekil karakteristikleri Flow 3D hesaplamalı akışkanlar dinamiği programı kullanılarak nümerik olarak çalışılmış, farklı şekillerdeki köprü ayakları kullanılması durumu sürtünme karakteristikleri bakımından karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, 11. yüzyılda bile Anadolu da yapılan hidrolik çalışmaların çağının ilerisinde olduğunu göstermekle birlikte, ilk olarak akıma uygun köprülerin Mimar Sinan'dan 3-4 yüzyıl önce inşaa edildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The construction of river bridge requires placement of bridge piers within the river. These piers obstruct the flow and may cause an increase in water level on the upstream side of the bridge. This increase in water level has a negative impact on the stability of bridge and may be responsible for scouring action around the bridge pier. The shape of the bridge pier is an important factor. Since 20th century on, streamlined shapes for bridge piers are being used. It is also known that for the first time in history, Mimar Sinan has used streamlined shapes for bridge piers in 16th century. However, there is a historical bridge in Diyarbakır, called Ongözlü Bridge which was built in 1065, that has streamlined shaped piers on Tigris River. In the present work, the characteristics of the shape of piers of Ongözlü Bridge is studied numerically using Flow 3D computational fluid dynamics (CFD) sofware. Pier of Ongözlü Bridge is compared with the drag characteristics of the other shapes that have been used as piers in the literature. The results show that even at 11th century, the hydraulic works in Anatolia were ahead of its time, and the first bridge with a streamlined shape was built 3-4 centuries before Mimar Sinan.