Financial comparison of the alternative water supply systems in water scarce countries under the highlight of millennium development goals of United Nations: A case study on Avsa island
Su yoksunu ülkelerde alternatif su kaynakları sistemlerinin Birleşmiş Milletler yeni binyil hedefleri ışığında mali karşılaştırılması: Avşa adası vaka incelemesi
- Tez No: 461956
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TALİA EKİN TOKYAY SINHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Su hayat için olmazsa olmazdır. Dünya üzerindeki en yaygın kaynak yine su olmasına rağmen, bu miktarın ancak yüzde üçü temiz sudur ve bu miktarda dünya üzerinde eşit şekilde dağılmamıştır. Temiz suyun dünya üzerindeki dağılımı ne yazık ki nüfusun dünya üzerindeki dağılımına da bağlı değildir. Bu, insanların yerleşim halinde oldukları her bölge için temiz su kaynaklarının mevcut olmadığı anlamına gelir. Dahası bazı mevcut temiz su kaynakları da yanlış yönetilmektedir. Örneğin daha yoksul gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkelerde mevcut su kaynakları, atık su sisteminin olmaması nedeni ile kirlenebilmektedir. Bu durum, çevre politikaları üzerine bir denetleme olmaması durumunda gelişmiş ülkelerde de görülebilmektedir. Dolayısı ile öncelikle mevcut su kaynakları temel yatırımlar ile korunmalı, bazısı su kıtlığı probleminin çözümü ile doğrudan alakalı olan Yeni Bin Yıl Hedefleri'ne ulaşılmaya çalışılmalıdır. Bu durumun dışındaki su kıtlığı olan ülkeler içinse alternatif su temin sistemlerinin kıyaslanması bir gerekliliktir. Fakat bu sistemler sıradan su temin sistemlerine göre daha pahalıdır. Bu nedenle su fakiri bir ülke için alternatif su temin sistemlerinin mali kıyaslanması büyük önem taşır. Bu çalışma Türkiye'deki Avşa Adası'nın vaka incelemesi üzerinden alternatif su temin sistemlerini finansal olarak kıyaslamayı amaçlar. Ada için üç farklı alternatif su temin sistemi dikkate alınmıştır. Bu alternatiflerden ikisi, suyun anakarada bulunan yakın bir belediyeden satın alınması, üçüncü alternatif ise ters ozmos sistemi arıtma tesisi ile Marmara Denizi'nin tuzlu suyundan içme suyu sağlanması olasığını inceler. Bu alternatiflerin mali olarak kıyaslanması, Avşa Adası için en uygun çözümün ters ozmos sistemi ile çalışan bir arıtma tesisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Water is indispensable for life. Although it is abundant on earth, only 3% of it is freshwater and it is not distributed evenly over the world. Distribution of fresh water is unfortunately not linked to the distribution of population. This means natural water resources are not available in every human settlement. Furthermore, some of existing natural water resources are managed inappropriately, for instance in poorer underdeveloped or developing nations water resources might get polluted due to lack of sanitation systems, whereas in developed countries same is true if there is a lack of enforcement of environmental policies. Thus, firstly existing water resources need to be saved with basic investments to achieve Millennium Development Goals (MDGs), some of which are directly related to the solution of water scarcity problem. Then, for the rest of water scarce countries, evaluation of alternative methods to supply water demand, which are called alternative water supply systems, is compulsory. However, these systems are expensive compared to regular water supply systems. Thus, for a water poor country, financial comparison of alternative water supply systems has great significance. This study aims to compare those alternative water supply systems financially over a case study on Avşa Island, Turkey. For the island, three alternative water supply systems are considered. Two of these require purchasing water from a nearby municipality on the mainland and the third option investigates the possibility of a reverse osmosis plant to convert Marmara Sea water to potable water. Financial comparison of these alternatives reveals that the most viable option for Avşa Island is to build a reverse osmosis plant.