The potential of osmotic power for Turkey
Türkiye'nin osmotik güç potansiyeli
- Tez No: 461957
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLİZAR ÖZYURT, DOÇ. DR. ŞAHNAZ TİĞREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Osmotik enerji, tuzluluk değişim farkına bağlı olarak yarı geçirgen zar arasındaki su moleküllerinin fiziksel hareketi sonucu elde edilen yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Basınç gecikmeli ozmos (BGO), tuzluluk gradyeninden türetilen ve nehir ve denizin gerekli tuzluluk farkını sağlayan nehir ağızları gibi yerlerde türbin yardımıyla osmotik basınç kuvvetlerini enerji üretmek için kullanıldığı bir sistemdir. Hala araştırma ve geliştirme aşamasında olan osmotik enerji oldukça yeni bir teknolojidir. Irmaktan gelen tatlı su, Türkiye'yi çevreleyen, farklı tuzluluk oranlarına sahip denizlere dökülmektedir. Nehirlerin bu buluşma noktalarında osmotik gücün potansiyeli henüz çalışılmamıştır. Bu tez Türkiye'nin büyük nehirlerinin potansiyelini değerlendirmekte ve osmotik enerjinin kullanılabilirliğini tartışmaktadır. Çalışma alanları, tuzluluk derecesi, akış hızı, su kütlelerinin sıcaklığı ve membran su ilişkileri verilerine göre seçilmektedir. Osmotik güç üretimi için gerekli parametrelerin yıllık olarak değişimi analiz edilmiş ve Türkiye için BGO tesislerinin potansiyel kapasiteleri hesaplanmıştır. Önerilen BGO kapasiteleri için membranlara gerekli arsa alanı da belirlenmiş ve çalışma sahalarında olası yerler seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Osmotic energy is a renewable source of energy which is obtained from the physical movement of water molecules between semipermeable membrane due to salinity gradient difference. Pressure retarded osmosis (PRO) is a system which is derived from salinity gradient and uses that osmotic pressure forces to produce energy by the help of turbines at locations such as river mouths where river and sea provides the required salinity gradient. It is a rather new technology which is still in research and development stage. Fresh water from rivers flow into seas surrounding Turkey which have different salinity. The potential of osmotic power at these meeting points of the rivers have not been studied yet. This study assesses the potential of major rivers of Turkey and discusses the utility of the osmotic power. Study areas are selected according to data attainability of salinity gradient, flow rate, temperature of water bodies and membrane water relationships. The yearly change of the parameters needed for production of osmotic power is analysed and potential capacities for PRO facilities are calculated for Turkey. Land area required for membranes for the proposed PRO capacities are also determined and possible locations were selected at the study sites.